Share

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه  ایران بسته شدن مرز‌های زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق را تکذیب کرده بود ساعتی بعد وزارت خارجه عراق اعلام کرد که اقدام ایران به بستن گذرگاه‌های مرزی رسمی خود با اقلیم کردستان عراق بنا به‌ درخواست دولت مرکزی عراق بوده است.

گذرگاه مرزی حاجی عمران در پیرانشهر

احمد محجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق، عصر یکشنبه ۱۵ اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به‌درخواست دولت مرکزی عراق، جمهوری اسلامی ایران، گذرگاه‌های مرزی رسمی با اقلیم کردستان عراق را بسته است».

سخنگوی وزارت خارجه عراق گفته است این اقدام «در چارچوب تدابیر دولت مرکزی عراق برای اعمال حاکمیت کامل خود در گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها در این اقلیم و با هدف تضمین وحدت و یکپارچگی ارضی عراق» انجام گرفته است.

پیش از این شبکه‌های خبری «المیادین» و «الجزیره» گزارش داده بودند که یکشنبه، ۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر ایران مرزهای زمینی خود با کردستان عراق را مسدود کرده است. بهرام صادقی سخنگوی وزارت خارجه ایران این خبر را تکذیب کرده و گفته بود ایران تنها مرز هوایی‌اش با منطقه اقلیم کردستان  رامسدود کرده که این تصمیم نیز به درخواست دولت عراق صورت پذیرفته است.

تنش‌ها در عراق پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در ۲۵ سپتامبر بالا گرفته است. بیش از ۷۲ درصد واجدان شرایط رأی در این همه‌پرسی شرکت کردند و بیش از ۹۰ درصد آنها به تشکیل دولت مستقل کردی آری گفتند.

بغداد این همه‌پرسی را غیرقانونی می‌داند. دولت مرکزی عراق پس از آن تمهیدات سخت‌گیرانه‌ای را علیه اقلیم کردستان اتخاذ کرد. از جمله این تمهیدات اعلام‌شده بستن مرزهای زمینی اقلیم با کمک نیروهای مسلح ایران و ترکیه بود.

ایران پیش از این مرزهای هوایی خود را به روی کردستان عراق بسته بود. بغداد نیز فرودگاه‌های این ناحیه خودمختار را به روی پروازهای بین‌المللی بست.

۱۰ مهرماه نیز گزارش شده بود که یک هیأت ۲۰۰ نفره برای به دست گرفتن کنترل گذرگاه‌های حاج عمران (تمرچین)، پرویز خان و باشماخ (باشماق) وارد تهران شدند.

همزمان با بالاگرفتن تنش، خبرگزاری رویترز گزارش داده که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران برای مذاکره درباره این بحران به کردستان عراق سفر کرده است. او روز گذشته در سلیمانیه بر سر مزار جلال طالبانی، رئیس جمهوری پیشین عراق و از رهبران کردهای این کشور حاضر شده بود.


در همین زمینه

Share