Share

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان می‌گوید که اگر آمریکا توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ را پایان دهد، احتمال خطر جنگ وجود دارد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان

گابریل شنبه ۱۴ اکتبر / ۲۲ مهر در گفت‌و‌گو با رادیوی آلمان گفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با اعلام عدم پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) «نشانه خطرناکی» را ارسال کرده است؛ به ویژه آنکه بحرانی هسته‌ای نیز در شبه جزیره کره وجود دارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه در سخنانی تند استراتژی جدید این کشور علیه ایران را اعلام کرد و گفت که پایبندی تهران به برجام را تأیید نمی‌کند. ترامپ تهدید کرد که در صورت افزوده‌نشدن بندهای سخت‌گیرانه به برجام به‌صورت یک‌طرفه از آن خارج خواهد شد.

گابریل به رادیوی آلمان گفت: «نگرانی بزرگ من این است: آنچه در ایران یا بین ایران و آمریکا اتفاق می‌افتد، مسئله‌ای مربوط به ایران باقی نمی‌ماند، زیرا بسیاری دیگر در جهان از خود می‌پرسند حالا که توافق‌های این‌چنینی در حال نابودی هستند، آیا آنها هم باید سلاح اتمی به دست بیاورند یا نه. و فرزندان و نوه‌هامان در جهانی بسیار خطرناک‌تر خواهند زیست».

به باور گابریل، اگر ایالات متحده برجام را پایان بخشد یا تحریم‌های شدیدی علیه تهران وضع شود، تندروهای ایرانی که به مذاکره با غرب باور ندارند، دست بالا را در حکومت در اختیار می‌گیرند.

وزیر خارجه آلمان نگران است که این گروه در ایران پروژه ساخت سلاح اتمی را آغاز کند؛ چیزی که به گفته گابریل، اسرائیل آن را تحمل نخواهد کرد و «آنگاه ما باز به موقعیت ۱۰، ۱۲ سال پیش باز می‌گردیم که خطر بروز جنگی نزدیک به مرزهای اروپا وجود داشت.»

ایران همواره تلاش برای توسعه سلاح‌های اتمی را رد کرده و گفته در صورت خروج از برجام نیز به سمت ساخت تسلیحات هسته‌ای نخواهد رفت.

زیگمار گابریل از ترامپ خواست تا به دلیل اختلاف‌های سیاسی داخلی، امنیت مردم و متحدان آمریکا را به خطر نیندازد.

آلمان تا کنون بارها در کنار فرانسه و بریتانیا، دیگر طرفین اروپایی گروه ۱+۵ حمایت خود را از برجام اعلام کرده است.


در همین زمینه

اقتصاد آلمان نگران خروج آمریکا از برجام است

Share