Share

هیأت‌هایی از کره شمالی و کره جنوبی به روسیه سفر می‌کنند تا درباره بحران شبه‌جزیره کره به مذاکره بپردازند. اگرچه این دو کشور به مذاکره مستقیم با یکدیگر نخواهند پرداخت.

بحران پیش‌آمده بر اثر آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در مسکو به بحث گذاشته می‌شود

رسانه‌های روسی یکشنبه ۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر به نقل از والنتینا ماتفی‌ینکو، سخنگوی مجلس اعلی روسیه گفتند که مسئله برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای و موشکی کره شمالی و بحران متعاقب آن دوشنبه ۲۴ اکتبر در مسکو با نمایندگان دو کشور همسایه شبه‌جزیره کره مطرح خواهد شد.

همچنین مسکو از دو کشور خواهد خواست تا فرصت پیش‌آمده را برای گفت‌و‌گوی مستقیم دوجانبه از دست ندهند.

هرچند پیوتر تولستوی، معاون رئیس مجلس سفلی روسیه همراه با یک نماینده اعزامی کره شمالی که نامش فاش نشده، یکشنبه به راشاتودی گفتند که مذاکره مستقیم بین پیونگ‌یانگ و سئول انجام نخواهد شد.

نماینده کره شمالی گفته که ادامه مانورهای نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی پیش‌شرط‌های چنین گفت‌و‌گویی را از میان برده است.

کره شمالی این مانورها را تمرینی برای حمله به این کشور می‌داند.

بر اساس طرح روسیه و چین برای کاهش تنش‌ها قرار است تا پیونگ‌یانگ در ازای توقف مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی، آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای‌اش را متوقف کند.

بحران در شبه‌جزیره کره در ماه‌ گذشته شدت گرفت. کره شمالی در روز ۳ سپتامبر / ۱۲ شهریور بزرگترین آزمایش هسته‌ای خود تاکنون را به‌اجرا گذاشت و مدعی شد که یک بمب هیدروژنی قابل سوارشدن بر موشک‌های بالستیک را با موفقیت آزمایش کرده است.

پیونگ‌یانگ همچنین در ماه‌های اخیر بارها دست به آزمایش موشکی زده است، موشک‌های دوربردی که می‌توانند به خاک آمریکا نیز برسند.


در همین زمینه

Share