Share

دولت مرکزی اسپانیا از کارلس پوجدمون، رئیس منطقه خودمختار کاتالونیا خواست تا دوشنبه نظر شفاف خود را درباره استقلال این ناحیه اعلام ‌کند.

طرفداران اتحاد تصویری از «بوسه» راخوی و پوجدمون در دست دارند

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا از پوجدمون خواسته که روشن کند آیا اعلام استقلال کرده است یا نه. رئیس دولت محلی کاتالونیا تا دوشنبه، ۱۶ اکتبر فرصت پاسخ‌گویی دارد؛ مادرید تهدید کرده که در غیر صورت نگرفتن پاسخ، کنترل کاتالونیا را در دست خواهد گرفت و خودمختاری این ناحیه را معلق می‌کند.

اگر پوجدمون اعلام استقلال کند، تا پنج‌شنبه آینده فرصت خواهد داشت که از تصمیم خود بازگردد، وگرنه دولت اسپانیا باز هم کنترل دولت محلی کاتالونیا را در دست می‌گیرد.

پوجدمون شامگاه سه‌شنبه ۱۰ اکتبر / ۱۸ مهر در سخنرانی‌اش در پارلمان محلی به شکلی نمادین اعلام استقلال کرد، اما لحظاتی بعد خواهان تعلیق این استقلال شد. او گفت که کاتالونیا نتیجه همه‌پرسی استقلال را لغو نمی‌کند، اما مایل است درباره نحوه جدایی از اسپانیا با مادرید مذاکره کند.

این موضع او سردرگمی ایجاد کرده است. برخی از آن به‌عنوان اعلام استقلال کاتالونیا یاد می‌کنند و برخی آن را عقب‌نشینی دولت محلی در این زمینه می‌دانند.

خوان ایگناسیو زویدو، وزیر داخله اسپانیا شنبه ۱۴ اکتبر گفت که «پاسخ پوجدمون باید بدون ابهام باشد. او باید بگوید “آری” یا “خیر”».

به گفته زویدو، پاسخ مبهم دوباره به این پرسش به معنای عدم تمایل کاتالونیا به گفت‌و‌گو تلقی خواهد شد.

چپ‌ها خواهان اعلام استقلال

پوجدمون هم‌اکنون در حال رایزنی با احزاب محلی برای نحوه پاسخ‌دادن به این پرسش است.

اوریل خونکوئرا، رهبر حزب «جمهوری‌خواهان چپ‌گرای کاتالونیا»، از موافقان استقلال؛ حزبی که ۱۹۳۱ تأسیس شد و در جنگ داخلی علیه دیکتاتوری فاشیستی ژنرال فرانکو، یکی از نیروهای اصلی کاتالونیا بود.

اگر او بگوید که اعلام استقلال کرده، دولت مرکزی دست به اقدامات تلافی‌جویانه می‌زند. اگر از اعلام استقلال سرباز بزند، آنگاه حزب چپ رادیکال کاتالان احتمالاً از ادامه حمایت از دولت او که در پارلمان محلی کرسی‌های کافی در اختیار ندارد، امتناع می‌کند.

این حزب جمعه از پوجدمون خواست تا به صورت یکجانبه اعلام استقلال کند. گروه مدنی «شورای ملی کاتالان» نیز از این موضع حمایت کرده است. حزب جمهوری‌خواهان چپ‌گرای کاتالان نیز شنبه به حمایت از اعلام استقلال پیوست.

در همه‌پرسی روز یکشنبه یکم اکتبر / ۹ مهر، ۹۰ درصد مردم منطقه کاتالونیا به استقلال رأی دادند. مشارکت انتخاباتی ۴۲ درصد بود، اما حوزه‌های رأی‌گیری بسیاری توسط پلیس اسپانیا بسته شد و نزدیک به ۹۰۰ نفر در جریان درگیری‌ با پلیس و نیروهای امنیتی زخمی شدند.


در همین زمینه

Share