Share

علی‌رضا ملاسلطانی، عامل قتل روح‌الله داداشی چهارشنبه در ملاء عام اعدام می‌شود. این در حالی است که وی کمتر از ۱۸ سال سن دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ روابط عمومی دادگستری استان البرز اعلام کرد که پس از صدور رأی دادگاه کیفری استان البرز مبنی بر قصاص عامل قتل روح‌الله داداشی، این حکم فردا چهارشنبه ۳۰ شهریورماه در ملاء عام اجرا خواهد شد.

در اطلاعیه دادگستری البرز آمده است که این حکم در شعبه یازدهم دیوان‌عالی کشور تأیید شده و پس از موافقت آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه‌ قضائیه ایران اجرا می‌شود.

روح‌الله داداشی که رسانه‌های ایران از او به‌عنوان «قوی‌ترین مرد ایران» نام می‌برند، شنبه شب ۲۵ تیرماه در جریان درگیری با سه سرنشین یک خودروی پراید در تقاطع خیابان گلزار کرج بر اثر جراحات وارده کشته شد. هر سه متهم این ماجرا دستگیر شدند.

پس از دستگیری، علی‌رضا ملاسلطانی، متهم اصلی که کمتر از ۱۸ سال سن دارد، به قتل اعتراف کرد و سپس در دادگاه کیفری استان البرز به قصاص محکوم شد.

ماده نخست کنوانسیون حقوق کودک، کودک را هر فرد انسانی زیر ۱۸ سال تعریف کرده است و بند الف ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک اجازه اجرای مجازات اعدام و حبس ابد را در مورد افراد زیر ۱۸ سال به کشورهای عضو نداده است

پیش از این در روز دوم مردادماه سال جاری تارنمای خبرآنلاین اعلام کرد که قاتل روح‌الله داداشی به دلیل این‌که کمتر از ۱۸ سال سن دارد فعلأ اعدام نمی‌شود.

خبرآنلاین نوشت فرد متهم متولد چهارم دی‌ماه ۱۳۷۲ است و اعدام او تا روز چهارم دی‌ماه سال جاری به تعویق خواهد افتاد.

علی داداشی برادر مقتول مردادماه گذشته در گفت‌وگو با تارنمای صراط نیوز گفته بود: «طبق قوانین اسلامی هنگامی که یک نفر قتلی را مرتکب می‌شود، برای اعدام وی باید سن قمری‌اش لحاظ شود که قاتل برادرم ۱۸ سال دارد.»

وی افزوده بود: «با توجه به این‌که سال قمری کوتاه‌تر از سال شمسی است، قاتل برادرم ۱۸ سالش تمام شده و حدود ۸ ماه نیز از سن او گذشته است.»

اعدام نوجوانان کمتر از ۱۸ سال در ایران همواره در محافل حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است.

ایران در سال ۱۳۷۳ به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است و متعهد به رعایت مفاد این کنوانسیون است.

ماده نخست کنوانسیون حقوق کودک، کودک را هر فرد انسانی زیر ۱۸ سال تعریف کرده است و بند الف ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک اجازه اجرای مجازات اعدام و حبس ابد را در مورد افراد زیر ۱۸ سال به کشورهای عضو نداده است.

با این حال جمهوری اسلامی ایران عملاً مفاد بند الف ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک را رعایت نکرده است.

دستگاه قضائی ایران برای رعایت ظاهری این ماده، اجرای حکم اعدام اشخاص زیر ۱۸ سال را منوط به رسیدن آنان به سن ۱۸ سال تمام نموده است در حالی که ملاک صدور حکم محکومیت افراد زمان ارتکاب جرم است و نه زمان اجرای مجازات.

با اعتراضات گسترده‌ای که فعالان حقوق بشر در سال‌های گذشته نسبت به اعدام افرادی که پیش از ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده بودند و پس از رسیدن به ۱۸ سالگی اعدام می‌شدند؛ آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه ایران، در سال ۱۳۸۷ با صدور بخشنامه‌ای دستور منع صدور حکم اعدام این افراد را صادر کرد اما لایحه‌ای برای قانونی کردن این بخشنامه به مجلس ایران برده نشد.

از این رو همواره و به‌ویژه با روی کار آمدن آیت‌الله صادق لاریجانی بر مسند قوه قضائیه این بخشنامه نادیده گرفته شده است.

بان کی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل اسفندماه سال گذشته در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل از افزایش نقض حقوق بشر و اعدام نوجوانان در ایران ابراز نگرانی کرد. بان کی مون نوشت اعدام‌ها در ایران افزایش یافته‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، ۱۴ مهرماه سال جاری فهرست ۱۱۴ نفر از متهمان نوجوان و منتظر اعدام را منتشر نمود.

این کمپین اعلام کرد که طی ده سال گذشته، ۳۴ نوجوان بزهکار در ایران اعدام شده‌اند.
 

Share