Share

ائتلاف کردها و عرب‌ها موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (FDS) که از سوی واشنگتن حمایت می‌شوند، موفق شدند که بیمارستان شهر رقه در شمال سوریه را از دست داعش خارج کرده و به کنترل خود در آورند.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» (FDS) بیمارستان رقه را از دست داعش خارج کردند.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» (FDS) بیمارستان رقه را از دست داعش خارج کردند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای دموکراتیک سوریه بر روی سایت اینترنتی خود نوشتند: «بیمارستان ملی رقه آزاد شد… ۲۲ جنگجوی خارجی کشته شدند.»

آن‌ها همچنین گفته‌اند که «مبارزه در نزدیکی ورزشگاه رقه ادامه دارد»، این ورزشگاه همچنان در دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) است.

رقه، مرکز پیشین داعش در سوریه، نماد بدترین جنایات انجام‌شده توسط این گروه است که در چند سال اخیر حملاتی به چندین کشور را برنامه‌ریزی کرده است.

با پشتیبانی هوایی ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا، نیروهای دموکراتیک سوریه در ماه ژوئن به این شهر وارد شدند و به‌تدریج مناطق مهم آن را بازپس گرفتند.

به‌گفته نیروهای دموکراتیک سوریه، در روزهای اخیر، با توافقی که بین مقامات محلی و نمایندگان قبایل صورت گرفت، آخرین غیرنظامیان که در این شهر گرفتار شده بود، تخلیه شدند و جهادگرایان سوری مجاز به ترک شهر شدند.

روز یکشنبه ۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر یک سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرد که حدود ۳۰۰ نفر از جهادگران خارجی داعش هنوز در مرکز رقه به‌سر می‌برند که برخی از آن‌ها همراه بستگانشان هستند. به‌گفته او، این افراد اجازه خروج از شهر را نداشتند.

شامگاه دوشنبه ۱۶ اکتبر / ۲۴ مهر نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند که میدان معروف نعیم را «به‌طور کامل» آزاد کردند. داعش زمانی که کنترل رقه را در دست داشت اعدام‌های خود را در این میدان انجام می‌داد.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه «نیروهای داعش از دو هفته پیش میدان نعیم را ترک کرده بودند اما به‌دلیل مین‌گذاری آن، نیروهای دموکراتیک سوریه نتوانسته بودند این میدان را فتح کنند.

بیشتر بخوانید:

نبرد رقه: داعش در آستانه شکست

Share