Share

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب که قصد سفر حرفه‌ای و فرهنگی به آلمان و سوئد را داشت در فرودگاه نتوانست از کشور خارج شود.

عیسی سحرخیز

سحرخیز صبح سه‌شنبه ۲۵ مهرماه پس از ساعت‌ها بلاتکلیفی در فرودگاه «امام خمینی» از موضوع ممنوع‌الخروجی خود آگاه شد.

این در حالی است که تاریخ برگه ممنوع‌الخروجی او چند هفته پیش از زمان صدور پاسپورت جدید بود.

این روزنامه‌نگارِ منتقد در دو دهه‌ گذشته چندین بار حبس و بازداشت‌های کوتاه و بلند مدت داشته و مدام ممنوع‌القلم و ممنوع‌الخروج بوده است. او ۱۳ سال بود که ممنوع‌الخروج بود و به‌هنگام تحویل پاسپورت جدید خود در آن قید شده بود که دارنده گذرنامه مجاز است پس از پرداخت عوارض خروج از کشور به‌دفعات از مرزهای مجاز کشور خارج شود.

عیسی سحرخیز گفته است که همچون موارد گذشته حاضر نیست برای دریافت پاسپورت و دریافت مجوز خروج از ایران به مراجع قضایی، اطلاعاتی و امنیتی مراجعه کند.

سحرخیز آخرین بار به ۲۱ ماه زندان محکوم شده بود که ۵ اردیبهشت ۹۶ از زندان آزاد شد اما از آن تاریخ او و خانواده‌اش زیر فشارهای گوناگون قرار داشته‌اند.

سحرخیز که از روزنامه‌نگاران باسابقه ایران است ۱۱ آبان‌ ماه توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در جریان پروژه‌ای با عنوان پروژه نفوذ، همراه با آفرین چیت‌ساز، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و داود اسدی بازداشت شد. این افراد (به غیر از عیسی سحرخیز) در دادگاه بدوی با احکام حبس از پنج تا ۱۰ سال روبه‌رو شدند که این حکم‌ها در دادگاه تجدیدنظر کاهش یافتند.

سحر‌خیز در دوران زندان دو بار اعتصاب غذای تر (۴۹ و ۲۶ روز) و یک بار اعتصاب غذای خشک (پنج روز) کرد.

بیشتر بخوانید:

عیسی سحرخیز آزاد شد

Share