Share

قرار بود سومین فرمان مهاجرتی ترامپ چهارشنبه ۱۸ اکتبر اجرا شود اما به حکم یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی اجرای این فرمان به تعلیق درآمد. وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که تقاضای تجدید نظر می‌کند.

مخالفت شهروندان با فرمان مهاجرتی ترامپ. تبعیض یا تأمین امنیت ملی؟

براساس فرمان اجرایی ترامپ شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی و همچنین برخی از مقام‌های دولت ونزوئلا از ورود به آمریکا منع شده‌اند.

قاضی دریک واتسون – قاضی فدرال در هاوایی – گفته است سومین فرمان مهاجرتی ترامپ هم مانند دو فرمان قبلی دلایل کافی و مستدلی مبنی بر اینکه مهاجرت بیش از ۱۵۰ میلیون نفر به آمریکا امنیت این کشور را به خطر می‌اندازد ارائه نمی‌دهد.

به گفته این قاضی فدرال دستور ترامپ به صورت مشخص بر اساس ملیت افراد تبعیض قائل شده که این مسئله بر خلاف اصول بنیادی ایالات متحده آمریکاست.

پیش از این نیز دادگاه‌های فدرال با دو فرمان مهاجرتی قبلی رئیس جمهور آمریکا مخالفت کرده بودند.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای در اعتراض به حکم دادگاه فدرال هاوایی، گفته است که حکم قاضی واتسون «به طرز خطرناکی معیوب» است و به تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا برای تأمین امنیت آمریکا لطمه می‌زند.

دیوان عالی آمریکا که بالاترین مرجع قضایی این کشور است در ماه ژوئن محدودیت‌هایی برای فرمان اجرایی ترامپ در نظر گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

دیوان عالی آمریکا به اجرای بخشی از فرمان مهاجرتی ترامپ رأی داد

Share