Share

خامنه‌ای سرانجام دربرابر سخنرانی اخیر دونالد ترامپ درباره سیاست واشنگتن در قبال ایران واکنش نشان داد. واکنش او توضیح سیاست واکنشی جمهوری اسلامی در مورد مسئله برجام است. جمهوری اسلامی حرکت خود را تابع حرکت حریف کرده است.

۲۶ مهر ۱۳۹۶، خامنه‌ای در دیدار با «نخبگان جوان علمی»

“دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای “از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با جمعی که از آنان با عنوان «استعدادهای برتر و نخبگان جوان کشور» نام برده شده، گزارش داده است.

بخش اصلی گفته‌های خامنه‌ای واکنش به سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در تاریخ ۱۳ اکتبر (۲۰ مهر) است.

خامنه‌ای امروز در مقابل سیاست ترامپ در مورد برجام چنین موضع‌گیری کرد:

«تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم.»

این موضع واکنشی را پیشتر حسن روحانی و دیگر مقامات همفکر او و نیز گروهی از اصول‌گرایان اعلام کرده بودند. بر اساس آن جمهوری اسلامی برجام را همچنان معتبر می‌داند و نمی‌خواهد در خروج از این پیمان پیشقدم شود.

درخواست از اروپا

از اظهار نظرهای مقامات برمی‌آید که یک انگیزه مهم در گرفتن این موضع، پایبندی طرف‌های اروپایی به برجام است. خامنه‌ای نیز امروز اروپا را مخاطب قرار داد، به طرف‌های اروپایی یادآور شد که «برجام به نفع آنهاست» و از آنها خواست در برابر آمریکا بایستند. خامنه‌ای گفت:

«دولت‌های اروپایی بر مسئله‌ی برجام تأکید کردند و سخنان رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کردند. ما از این مقدار استقبال می‌کنیم اما این کافی نیست که فقط بگویند او برجام را پاره نکند. برجام به نفع آنهاست.»

خامنه‌ای پیش از پرداختن به موضوع برجام به ترامپ تاخت، اما در حدی کنترل شده. او چنین گفت:

«ما توانستیم سلطه‌ی آمریکا را قطع کنیم و علاوه بر این، با وجود خصومت‌ورزی آمریکا قدرتمند شویم و پیشرفت کنیم. همه‌ی این پیشرفت‌ها در دوران تحریم اتفاق افتاده. نمی‌خواهم وقت را صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی چاک دهن آمریکا کنم. این ضایع کردن وقت است که انسان بخواهد پاسخ او را بدهد.»

پیشرفت کشور

از دیگر نکات سخنرانی امروز خامنه‌ای تأکید بر ضرورت پیشرفت کشور در بخش صنعت بود. او گفت که در صد ساله اخیر، کشور تنها در دوره جمهوری اسلامی پیشرفت داشته است:

«۵۰ سال در دوره‌ی پهلوی ذیل غرب بودیم؛ چه پیشرفتی کردیم؟»

خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود یک برنامه پیشرفت هم عرضه کرد:

«صنعت کشور دچار آفت مونتاژکاری است و این باعث عدم تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه می‌شود. باید در یک بازه‌ی زمانی ۱۰ ساله، رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری تغییر پیدا کند.»


در همین زمینه

ترامپ: حمله به حکومت ایران، به برجام، به سپاه پاسداران

برجام، پایان فصل یک

 

Share