Share

رئیس ستاد نیروهای کل مسلح ایران دو روز بعد از آنکه جنگنده‌های شکاری اسرائیل یک سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه را منهدم کردند به دمشق سفر کرده است. سرلشکر محمد باقری در دومین سفر خود به خارج از ایران اعلام کرد ایران حملات ارتش اسرائیل به خاک سوریه را نمی‌پذیرد: نشانه‌ای از افزایش تنش بین اسرائیل و ایران در آستانه پایان یافتن جنگ داخلی سوریه.

سرلشگر محمد باقری رییس ستاد نیروهای مسلح ایران با لباس شخصی در دمشق

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که چهارشنبه ۱۸ اکتبر/۲۶ مهر سرلشکر محمد باقری در یک نشست خبری مشترک با همتای سوری خود ژنرال ایوب خطاب به اسرائیل گفته است:

«پذیرفتنی نیست که رژیم صهیونیستی هر وقت بخواهد از طریق هوایی و زمینی به خاک و آسمان سوریه تجاوز کند. من در سوریه هستم تا اعلام کنم که در مبارزه با تروریسم کنار هم هستیم. جمهوری اسلامی ایران در برابر خطرهایی که سوریه را تهدید می‌کند در کنار دولت و ملت سوریه بوده‌اند و در آینده هم خواهند بود.»

اسرائیل در شش سالی که از جنگ داخلی سوریه می‌گذرد بیش از ۱۰۰ بار کاروان‌های نظامی حزب‌الله لبنان را در خاک سوریه بمباران کرده است. دو روز پیش جنگنده‌‌های شکاری اسرائیل که در خاک لبنان در حال شناسایی بودند، سامانه دفاعی ارتش سوریه در حوالی دمشق را منهدم کردند. از سال ۲۰۱۱ که جنگ داخلی سوریه آغاز شده انهدام این سامانه دفاع هوایی نخستین رویارویی مستقیم ارتش اسرائیل با ارتش سوریه بود.

ارتش سوریه اعلام کرده که در پاسخ به این حمله، یکی از جنگنده‌های شکاری اسرائیل را منهدم کرده، اما ارتش اسرائیل این خبر را تأیید نکرده است.

روز گذشته بنیامین نتانیاهو در دیدار و گفت‌وگو با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در تل‌آویو گفته بود:

«ایران باید بفهمد که اسرائیل اجازه نمی‌دهد که این کشور در سوریه به طور دائم حضور داشته باشد.»

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که بخش عمده‌ای از مذاکرات نتانیاهو با وزیر دفاع روسیه به نقش ایران در خاورمیانه اختصاص داشته است.

وزیر دفاع اسرائیل در واکنش به اظهارات سرلشکر محمد باقری، به رادیو اسرائیل گفته است:

«وظیفه ما بازدارندگی از جنگ با ایجاد ترس و وحشت [در دشمنان] است. آنچه که در سوریه دیدیم، در این چارچوب اتفاق افتاد.»

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در ادامه این گفت‌وگو اعلام کرد که ارتش اسرائیل از هیچ تلاشی برای تأمین امنیت خود فروگذار نیست.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه قبل از دیدار و گفت‌وگو با نخست‌وزیر اسرائیل اظهار امیدواری کرده بود که با توجه به بحران خاورمیانه، گفت‌وگو با مقامات اسرائیلی به تفاهم بیشتری بین روسیه و اسرائیل بینجامد و زمینه‌‌های نظامی فی‌مابین پدید بیاید. حضور ایران در سوریه یکی از موانع در این راه است.

بیشتر بخوانید:

نخست‌وزیر اسرائیل: حضور ایران در سوریه را تحمل نمی‌کنیم

 

Share