Share

نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها توانستند با پشتیبانی آمریکا کنترل یک میدان نفتی کلیدی در دیرالزور را از نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) بگیرند. ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران نیز خواهان کنترل این میدان نفتی بودند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، نیروهای دموکراتیک سوریه یکشنبه ۲۲ اکتبر / ۳۰ مهر از تسخیر میدان نفتی العمر، یکی از بزرگترین میدان‌های نفتی سوریه در کرانه شرقی رود فرات خبر دادند.

نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی از نیروهای کرد و عرب، شنبه ۹ سپتامبر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که عملیات این گروه با پشتیبانی آمریکا علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) در دیرالزور آغاز شده است. آنها از سوی شرقی رود فرات در استان دیرالزور پیشروی کرده‌اند.رقابت با ارتش اسد

همزمان ارتش سوریه همراه با حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران نیز تحت پشتیبانی روسیه در جهت یکسانی در حال پیشروی بوده‌اند.

میدان نفتی العمر در ۱۰ کیلومتری شمال شهر المیادین است. المیادین پایتخت نظامی و امنیتی داعش دانسته می‌شد که ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران اوایل ماه جاری کنترل آن را در دست گرفتند. نیروهای دموکراتیک سوریه نیز از سوی دیگر جمعه کنترل کامل بر رقه، پایتخت پیشین خلافت خودخوانده داعش را اعلام کردند.

ارتش سوریه المیادین را از داعش بازپس گرفت

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران پنج‌شنبه اعلام کرده بود که ارتش سوریه و نیروهای متحد با آن در تلاش هستند تا کنترل میدان العمر را در دست بگیرند و سپس به سمت شرق، یعنی به سوی مرزهای عراق با سوریه پیشروی کنند. آنها با بازپس‌گیری شهرک «زیبان» در حوالی المیادین به نزدیکی العمر رسیده بودند.

نمایندگان ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا و ارتش روسیه به طور مرتب برای جلوگیری از درگیری بین دو طرف جلسات هماهنگی برگزار می‌کنند، اگرچه تاکنون درگیری‌هایی نیز بین نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای حامی بشار اسد، رئیس‌جمهوری دولت دمشق رخ داده است.

حمله همزمان نیروهای وفادار به اسد و نیروهای دموکراتیک سوریه به دیرالزور به رقابت دمشق و کردهای شمال سوریه برای تثبیت قدرت خود تعبیر شده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه (قوات سوریا الدیمقراطیه یا ق.س.د) ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) است. ی‌پ‌گ شاخه نظامی حزب چپ‌گرایان کرد با نام حزب اتحاد دموکراتیک است. این گروه کنترل بخش‌های عمدتاً کردنشین در شمال سوریه را در دست دارد.

شمال سوریه اکنون به «فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه» تغییر نام داده است. کردها و متحدان‌شان مدعی هستند که می‌خواهند در این منطقه حکومتی خودمختار و کنفدرالیستی ایجاد کنند.


در همین زمینه

Share