Share

روسیه ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه «دولت اسلامی» (داعش) را به «پاک‌کردن رقه از چهره زمین» متهم کرد.

نیروهای دموکراتیک سوریه در رقه‌ای که تخریب شده است

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای یکشنبه ۲۲ اکتبر / ۳۰ مهر اعلام کرد که «رقه سرنوشت درسدن در ۱۹۴۵ را یافت که با بمباران‌های انگلیسی‌ـ‌آمریکایی از چهره زمین پاک شد.»

اشاره بیانیه به بمباران شهرهای آلمان نازی در دوران جنگ جهانی دوم است. بمباران درسدن با بمب‌های آتش‌زا یکی از مخرب‌ترین کارزارهای بمباران در آلمان بود و دستمایه نقدها و آثار هنری و فرهنگی انتقادی قرار گرفت. رمان «سلاخ‌خانه شماره پنج» نوشته کرت وانه‌گت، نویسنده معاصر آمریکایی به همین موضوع می‌پردازد که از سوی علی اصغر بهرامی به فارسی ترجمه شده است.

به ادعای بیانیه وزارت دفاع روسیه، جمعیت رقه از ۲۰۰ هزارتن اکنون به ۴۵ هزارتن کاهش یافته است.خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز پس از آزادسازی رقه با پهپاد تصاویری از گستردگی تخریب‌ها در این شهر جنگ‌زده منتشر کرد و نوشت که بیش از ۸۰ درصد آن تخریب شده است.

به گزارش «نیویورک‌تایمز»، ثامر السبهان، وزیر امور خلیج فارس عربستان سعودی پنج‌شنبه به رقه سفر کرده بود تا درباره بازسازی آن با نیروهای دموکراتیک سوریه به رایزنی بپردازد.

نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها، با پشتیبانی ائتلاف ضدداعش به‌رهبری آمریکا، پس از ماه‌ها نبرد سنگین سرانجام سه‌شنبه ۱۷ اکتبر / ۲۵ مهر رقه را از دست داعش خارج کردند.

روسیه در حالی این اتهام را مطرح کرده که بمباران‌های شهر حلب برای بازپس‌گیری آن از مخالفان مسلح سال گذشته انتقادهای فراوانی را متوجه این کشور و دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری در دمشق کرده بود.به گفته شبکه حقوق بشر سوریه، یک سازمان حقوق بشری ناظر بر جنگ سوریه، تا سپتامبر سال جاری بیش از ۲۱۲ هزار غیرنظامی در درگیری‌های سوریه جان خود را از دست داده‌اند. مسئولیت مرگ بیش از ۹۰ درصد این غیرنظامیان با نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس‌جمهوری در دمشق و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران است.

گروه «دولت اسلامی» و دیگر اسلام‌گرایان افراطی (جبهه فتح شام) تنها مسئول مرگ دو درصد قربانیان غیرنظامی هستند و پس از نیروهای روسیه در رده سوم قرار دارند.

نیروهای مناطق خودمختار شمال سوریه به رهبری کردها کمترین تلفات را به غیرنظامیان وارد کرده‌اند.

اینفوگرافی مسئولان مرگ غیرنظامیان در جنگ سوریه – برای بزرگ‌ترشدن تصویر روی آن کلیک کنید


در همین زمینه

«دولت سوریه و ایران مسئول کشتار ۹۰ درصد غیرنظامیان جنگ سوریه»

Share