Share

با وجود آماده‌باش ۲۲ هزار مأمور امنیتی اسرائیل در این کشور و در کرانه باختری رود اردن؛ تظاهرات امروز مردم فلسطین به پشتیبانی از عضویت دولت این کشور در سازمان ملل به خشونت کشیده شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در آستانه سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل، نیروهای امنیتی اسرائیل امروز، جمعه یکم مهرماه، به حالت آماده‌باش درآمدند تا از وقوع خشونت در این کشور و کرانه باختری رود اردن جلوگیری کنند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نظر دارد شامگاه امروز به وقت ایران در نشست عمومی سازمان ملل درخواست رسمی عضویت دولت مستقل فلسطین در این سازمان را مطرح سازد.

پیش از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل، امروز جمعه یکم مهرماه، تظاهرات بزرگی از سوی فلسطینی‌ها برگزار شد.

میکی راسنفلد، سخنگوی پلیس اسرائیل اعلام کرد که نزدیک به ۲۲ هزار مأمور پلیس این کشور به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

وی افزود تدابیر ویژه‌ای در اطراف مسجد قدس اورشلیم (بیت‌المقدس)، جایی که مردم برای نماز گردآمده‌اند؛ در نظر گرفته شده است.

برای تصویب عضویت یک کشور در سازمان ملل لازم است که کشور کاندیدا دست‌کم ۹ رأی اعضای شورای امنیت را کسب کند و هیچ‌کدام از اعضای دائم آن را وتو نکنند

پلیس اسرائیل برای جلوگیری از هرگونه رویارویی، به افراد کمتر از ۵۰ سال اجازه نداد که در نماز جمعه مسجد قدس شرکت کنند.

در تظاهرات فلسطینی‌ها در کناره باختری رود اردن نیروهای امنیتی اسرائیل با تظاهرکنندگان درگیر شده و به شلیک گاز اشک‌آور روی آوردند. تظاهرکنندگان نیز به روی مأموران سنگ پرتاب کردند.

در دهکده نبی صالح، تظاهرکنندگان پرچم اسرائیل و تصاویر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را به‌ آتش کشیدند.

گروهی از مردم صندلی بزرگی با رنگ آرم سازمان ملل به نشانه عضویت فلسطین در سازمان ملل، حمل می‌کردند.

در دهکده بیلین نیز درگیری‌هایی گزارش شده است.

باراک اوباما روز پنج‌شنبه ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۱ (۳۱ شهریور ۱۳۹۰) در دیدار با محمود عباس گفت ایالات متحده در شورای امنیت از حق وتو علیه تشکیل کشور مستقل فلسطین استفاده می‌کند.

اوباما در این دیدار گفت به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین مشکلی را حل نمی‌کند.

رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه نیز طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: «هیچ راه میان‌بری برای پایان دادن به سال‌ها مناقشه اسرائیل و فلسطین وجود ندارد.»

ایالات متحده پیشتر نیز تهدید کرده بود اگر فلسطینی‌ها از ارائه پیشنهاد کشور مستقل فلسطین منصرف نشوند، از حق وتو در شورای امنیت استفاده خواهد کرد.

در همین حال محمود عباس گفته است از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد تا کشور فلسطین را در حدود مرزهای سال ۱۹۶۷ میلادی به مرکزیت بیت‌المقدس شرقی به‌رسمیت بشناسند.

منظور از مرزهای ۱۹۶۷، مرزهای پیش از جنگ کشورهای عربی و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ یعنی «کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و بیت‌المقدس شرقی» است.

پیشنهاد تأسیس کشور مستقل فلسطین ابتدا باید به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل برسد و سپس برای تأیید نهایی، شورای امنیت باید آن را تصویب کند.

شورای امنیت شامل پنج عضو دائمی چین، آمریکا، روسیه، فرانسه و انگلیس است که حق وتو دارند. ۱۰ عضو غیردائم آن آفریقای جنوبی، آلمان، بوسنی هرزگوین، برزیل، کلمبیا، گابُن، هند، لبنان، نیجریه و پرتقال از این حق برخوردار نیستند.

برای تصویب عضویت یک کشور در سازمان ملل لازم است که کشور کاندیدا دست‌کم ۹ رأی کسب کند و هیچ‌کدام از اعضای دائم آن را وتو نکنند.

اگر فلسطین حمایت ۹ کشور را جلب نکند واشنگتن از حق وتوی خود استفاده نخواهد کرد؛ امری که از مخدوش شدن چهره آمریکا در جهان عرب جلوگیری خواهد کرد.

چین، روسیه، برزیل، لبنان و آفریقای جنوبی اعلام کرده‌اند که از عضویت دولت مستقل فلسطین در سازمان ملل پشتیبانی خواهند کرد. کلمبیا که کمک‌های بسیاری از آمریکا دریافت می‌کند گفته است از این اقدام پرهیز خواهد کرد.

فلسطینی‌ها برای دستیابی به اکثریت آراء، بدون در نظر گرفتن حق وتو، به چهار رأی موافق دیگر نیاز دارند.
 

Share