Share

محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین نامه درخواست به‌رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین را به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل تقدیم کرد.

به گزارش رویترز، به این درخواست در شورای امنیت سازمان ملل رسیدگی خواهد شد؛ فرایندی که زمان خواهد برد.

آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که در شورای امنیت این تقاضا را وتو خواهد کرد.

محمود عباس در سخنان خود در نشست عمومی سازمان ملل که چندین بار مورد تشویق حاضران قرار گرفت، گفت: «ما دست دولت و مردم اسرائیل را برای صلح می‌فشاریم.»

عباس افزود: «خلق ما به مقاومت مردمی و صلح‌جویانه خود ادامه خواهد داد.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: «شهرک‌سازی‌های اسرائیل اقبال رسیدن به راه حل دو دولت را از بین می‌برد و تهدیدی است علیه موجودیت و ساختار تشکیلات خودگردان فلسطین.»

عباس تأکید کرد که فلسطینی‌ها در سال‌های گذشته با امید و صداقت پای میز مذاکره با اسرائیل نشستند و حتی پس از شکست مذاکرات از تلاش در راه دستیابی به صلح بازنایستادند اما این تلاش‌ها با سرسختی اسرائیل و ادامه شهرک‌سازی‌ها روبه‌رو شد.

محمود عباس با بیان این‌که شهرک‌سازی‌های اسرائیل باید متوقف شود؛ اعلام کرد که سازمان آزادیبخش فلسطین برای بازگشت سریع به مذاکرات بر پایه مفاد تأیید شده آماده است

محمود عباس با بیان این‌که شهرک‌سازی‌های اسرائیل باید متوقف شود؛ اعلام کرد که سازمان آزادیبخش فلسطین برای بازگشت سریع به مذاکرات بر پایه مفاد تأیید شده آماده است.

ناظران سیاسی طرح محمود عباس، رهبر میانه‌رو ۷۶ ساله و مخالف خشونت را نشان‌دهنده سرخوردگی فلسطینی‌ها از مذاکرات ۲۰ ساله تحت حمایت آمریکا با اسرائیل می‌دانند؛ مذاکراتی که موفق به غلبه بر موانع موجود بر سر راه صلح نشده‌اند؛ موانعی چون اشغال کرانه باختری اردن، وضعیت بیت‌المقدس (اورشلیم) و مسأله پناهندگان.

صاحب‌نظران همچنین اقدام عباس را نشان‌دهنده کاهش نقش آمریکا و انزوای بیشتر اسرائیل در منطقه، پس از موج «بهار عربی» می‌دانند. این در حالی است که باراک اوباما با روی کار آمدن خود در ژانویه ۲۰۰۹ رسیدگی به وضعیت خاورمیانه را در اولویت‌های خود قرار داده بود.

محمود عباس با اعلام درخواست به‌رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین در سازمان ملل، تهدید به اقدامات تلافی‌جویانه اقتصادی از سوی برخی مقامات آمریکایی و اسرائیلی را نادیده گرفت.

چنین اقدامات تلافی‌جویانه‌ای می‌تواند دولت خودگردان فلسطین را به سوی اعلام انحلال خود پیش برد و دولت اسرائیل را مجبور سازد تا دستگاه دولتی کل کرانه باختری رود اردن را در دست گیرد.

صائب عریقات، مشاور محمود عباس و عضو ارشد هیأت مذاکره‌کننده فلسطین با اسرائیل در این باره گفت: «در چنین شرایطی ما از اسرائیل دعوت می‌کنیم تنها قدرت حاکم در میان اردن و مدیترانه باشد.»

در همین حال اسماعیل هنیه، که حکومت حماس در نوار غزه را رهبری می‌کند امروز اعلام کرد که فلسطینی‌ها باید سرزمین خود را آزاد سازند و نه این‌که آن را از سازمان ملل «گدایی» کنند.

هنیه گفت: «مردم فلسطین، مردم ما، برای داشتن دولت مستقل خود به سازمان ملل التماس نمی‌کنند… دولت‌ها با قطعنامه‌های سازمان ملل ساخته نمی‌شوند. موضوع آزادسازی سرزمین ماست.»

وی افزود: «بیش از ۶۰ سال است که مردم فلسطین مبارزه و مقاومت می‌کند. هزاران شهید و زندانی برای آزادی سرزمین ما خود را فدا کردند. یک دولت فلسطینی با معامله و تهدید زاده نمی‌شود.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قرار است در نشست عمومی سازمان ملل پس از محمود عباس سخنرانی کند.

امروز در آستانه سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل، ۲۲ هزار مأمور امنیتی اسرائیل به حالت آماده‌باش درآمدند تا از وقوع خشونت در این کشور و کرانه باختری رود اردن جلوگیری کنند.

با این حال در تظاهرات فلسطینی‌ها در کناره باختری رود اردن نیروهای امنیتی اسرائیل با تظاهرکنندگان درگیر شده و به شلیک گاز اشک‌آور روی آوردند. تظاهرکنندگان نیز به روی مأموران سنگ پرتاب کردند.

در دهکده نبی صالح، تظاهرکنندگان پرچم اسرائیل و تصاویر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را به‌ آتش کشیدند.

گروهی از مردم صندلی بزرگی با رنگ آرم سازمان ملل به نشانه عضویت فلسطین در سازمان ملل، حمل می‌کردند.
در دهکده بیلین نیز درگیری‌هایی گزارش شده است.
 

Share