Share

سپرده‌گذاران سه مؤسسه مالی آرمان، کاسپین و پدیده شاندیز روز دوشنبه یکم آبان در مقابل ساختمان مجلس ایران در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند اما پلیس به آن‌ها حمله کرد و احتمالاً چند نفر را نیز بازداشت کرد.

تجمع سپرده‌گذاران سه مؤسسه مالی آرمان، کاسپین و پدیده شاندیز در مقابل مجلس ـ دوشنبه یکم آبان

تجمع سپرده‌گذاران سه مؤسسه مالی آرمان، کاسپین و پدیده شاندیز در مقابل مجلس ـ دوشنبه یکم آبان

بنا بر گزارش‌های منتشرشده بر روی شبکه‌های اجتماعی، معترضان حاضر در مقابل مجلس شعارهایی علیه «وعده‌های دروغین» مسئولان و «حمایت دولت» از مؤسسات مالی سر دادند.

هجوم مأموران امنیتی به تظاهرکنندگان موجب خشم معترضان شد. پلیس همچنین مانع از گسترش اعتراضات به خیابان‌های اطراف شد.

به‌رغم این‌که دولت اعلام کرده که مؤسسات مالی غیرقانونی برچیده شده‌اند اما اعتراضات مالباختگان همچنان ادامه دارد.

سپرده‌گذاران سه مؤسسه مالی آرمان، کاسپین و پدیده شاندیز به‌تازگی در روز ۲۳ مهر نیز در مقابل یکی از ساختمان‌های قوه قضائیه در بلوار کشاورز دست به حرکت اعتراضی زده بودند. آن‌ها در آن تظاهرات نیز از عملکرد دولت، مجلس و قوه قضائیه در مورد مؤسسات مالی انتقاد کرده بودند.

برآورد شده که ۱۵ تا ۲۰ درصد از نقدینگی ایران در اختیار مؤسسات مالی و اعتباری قرار دارد. بانک مرکزی ایران اعلام کرده که به دلیل نبود تخصص پولی، بانکی و اعتباری در گردانندگان این مؤسسات، ارائه خدمات خارج از اساسنامه، ورود به بازارهای مختلف و غیر مرتبط همچون بازار مسکن، طلا و ارز با استفاده از سپرده‌های مردم، این مؤسسات مالی و اعتباری نتوانسته‌اند سپرده‌ها را بازپرداخت کنند.

پیش از این، اوایل خرداد ماه هم مجلس شورای اسلامی ضرب‌العجلی برای بانک مرکزی ایران تعیین کرده بود. اما آن مهلت به سر آمد و همچنان مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری باقی ماند.

بیشتر بخوانید:

تظاهرات مالباختگان موسسات مالی در مقابل قوه قضائیه

Share