Share

روز دوشنبه اول آبان، عده ای از مردم در ارومیه به مدرسه راه شهدا واقع در محله اسلام‌آباد حمله کردند و شب هنگام، مدرسه را به آتش کشیدند.

این شورش به دنبال تجمع اعتراضی والدین دانش آموزان در ارومیه شکل گرفته است. تجمعی که پس از انتشار این خبر در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت: «شنبه، ۲۹ مهر ماه دختری کلاس پنجمی از سوی سرایدار مدرسه مورد آزار جنسی قرار گرفته است.»

سرایدار دستگیر شده اما صحت این اتهام هنوز روشن نیست. تاکنون تعدادی از معترضان هم دستگیر شده‌اند.

نمایی از مدرسه‌ای در ارومیه که به آتش کشیده شده است

خبرگزاری تسنیم، در روایتی سربسته از این ماجرا نقل کرده است که روز شنبه، مدیر و معاون مدرسه راه شهدا دیده اند که دختری که دانش‌آموز پایه پنجم این مدرسه است با سر و صورت و لباس‌های خیس از دستشویی بیرون می‌آید.

خانم مدیر و معاون این مدرسه از دانش‌آموز علت خیس بودن لباس‌هایش را می‌پرسند. این دختر در جواب به آن‌ها می‌گوید که چیزی نشده و سپس به خانه می‌رود.

صبح روز بعد پدر این دختر به مدرسه مراجعه کرده و همراه مسئولان مدرسه به کلانتری می‌روند و پدر در کلانتری رضایت کتبی می‌دهد که برای دختر من هیچ اتفاقی رخ نداده است. ماجرا اما ادامه می‌یابد و روز دوشنبه اولیای دیگر دانش آموزان به مدرسه رفته و خواستار توضیح پدر این دانش آموز درباره این ماجرا می‌شوند. پدر این دانش آموز به مدرسه نمی‌رود و در جواب می‌گوید که با آبروی دختر من بازی نکنید.

به گفته عباس حسن‌خانی، فرماندار ارومیه، این دانش‌آموز در نوبت بعد از ظهر به مدرسه می‌رود ولی تابه‌حال اتهامات متوجه سرایدار نوبت صبح است: «تاکنون فقط یک اتهام بوده و ثابت نشده است. با این حال سرایدار دستگیر شده است.»

علیرضا رادفر، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربابجان غربی هم درباره این ماجرا گفته است: «بر خلاف فضاسازی‌ها و جوسازی‌های غیرواقعی در تعدادی از شبکه‌های اجتماعی، موضوع آزار جنسی یکی از دختران دانش‌آموز صحت ندارد.»

به گفته رادفر شواهد اولیه و ابتدایی ماجرا حاکی است سرایدار مدرسه بداخلاقی کرده ولی آزار جنسی در کار نبوده است.

مصطفی حبیبی، دادستان عمومی و انقلاب ارومیه اما از دستگیری برخی افرادی خبر داده که به بهانه اعتراض به اتفاق دیروز مدرسه راه شهدا، شب گذشته به دو مدرسه دیگر در این شهر حمله کرده و خسارت‌هایی به بار آورده اند.

از سوی دیگر، ماموستا عبدالقادر بیضاوی، امام‌جمعه اهل سنت ارومیه با اشاره به موضوع «آزار و اذیت یک دختر دانش آموز در ارومیه توسط سرایدار مدرسه»، از معترضان خواسته است در انتظار رسیدگی محاکم قضایی به این پرونده بمانند.

بیضاوی گفته است: «با آتش زدن مدرسه و چند سطل زباله در معابر مشکلی حل نمی‌شود و بهتر است معترضان با حفظ صبر و شکیبایی منتظر رسیدگی محاکم قضایی به پرونده این دختر دانش‌آموز باشند.»

Share