Share

دولت اقلیم کردستان پیشنهاد داده است که با تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال در چارچوب قانون اساسی عراق وارد گفت‌وگوهایی با بغداد شود.

همه‌پرسی استقلال کردستان

دولت اقلیم کردستان عراق چهارشنبه ۲۵ اکتبر، دقیقاً یک ماه بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان بیانیه‌ای منتشر کرد. در این بیانیه آمده است:

«این واقعتی است که در جنگ بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق نه تنها هیچیک از طرفین برنده نخواهد شد بلکه هر دو طرف گرفتار خسارت‌های عظیمی در همه شئون زندگی می‌شوند. به همین جهت از منظر پاسخگویی به خلق کردستان و به دولت عراق و به افکار عمومی در این کشور و به جهانیان پیشنهاد زیر را مطرح می‌کنیم:

-اعلام آتش‌بس و پایان یافتن همه عملیات نظامی در اقلیم کردستان

-تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان

-آغاز گفت‌وگوها بین اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق»

روز گذشته  نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با یان کوبیس، فرستاده سازمان ملل به عراق دیدار کرد. کوبیس در این دیدار خواهان تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان و آغاز گفت‌وگوها با بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق شده بود.

در همه‌پرسی استقلال کردستان که دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شد، ۹۲,۷۳ درصد به جدایی اقلیم از عراق رأی دادند. میزان مشارکت ۷۸ درصد گزارش شد. ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، ایران، ترکیه و دولت مرکزی عراق با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان مخالفت کرده بودند.

دوشنبه ۱۶ اکتبر ارتش عراق و حشد شعبی در واکنش به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان کنترل شهر نفت‌خیز کرکوک را به دست گرفتند و در استان نینوا پیشروی کردند. ارتش عراق دو روز بعد اعلام کرد که به اهداف خود برای عقب راندن کردها از مناطق مورد مناقشه دست یافته است. در ادامه این درگیری‌ها، گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شده است از پیشروی حشد شعبی در منطقه ربیعه برای به دست گرفتن کنترل خط لوله‌‌ای که نفت اقلیم کردستان را به خارج از عراق صادر می‌‌کند. گفته می‌شود که پیشمرگه‌های کرد جاده استراتژیک در شمال عراق را در پی پیشروی نیروهای عراقی بسته‌اند و به این ترتیب فاصله این نیروها از هم به یک کیلومتر رسیده است.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق بعد از رویدادهای کرکوک با صدور بیانیه‌ای یادآوری کرده بود که ملت کرد سرانجام زمانی مستقل خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

بیانیه مسعود بارزانی: بازگشت به وضعیت یک سال پیش

 

 

Share