Share

هند نگران سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری‌اش برای توسعه بندر چابهار است. وزیر خارجه آمریکا در سفرش به هند اطمینان داد که فراخوان به تحریم اقتصادی ایران این قرارداد را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و ناراندا مودی نخست‌وزیر هندوستان، چهارشنبه ۲۵ اکتبر

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بعد از گفت‌وگو با سوشما سواراج وزیر خارجه هند و ناراندا مودی، نخست‌وزیر این کشور در یک نشست خبری که چهارشنبه ۲۵ اکتبر در دهلی نو برگزار شد اطمینان داد که سرمایه‌گذاری هند در بندر چاربهار تحت تأثیر  فراخوان آمریکا برای تحریم اقتصادی ایران  قرار نمی‌گیرد.

حسن روحانی، در تیر ۹۴ در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر اوفا در روسیه از نارندرا مودی برای سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد دلاری هند در طرح‌های زیربنایی ایران از جمله بنادر، خطوط راه‌آهن و بزرگراه‌ها دعوت کرده بود. در جریان سفر نارندرا مودی به ایران اعلام شده بود که برنامه دهلی‌نو و تهران، تبدیل چابهار به قطب تجاری و انرژی منطقه است. بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، هند طی چند قرارداد متعهد شد که ۵۰۰  میلیون دلار برای گسترش بندر چابهار سرمایه‌گذاری کند.

هند امیدوار است با توسعه بندر چابهار بتواند دسترسی کشورهای آسیای مرکزی به بازارهایش را با دور زدن پاکستان فراهم کند. یکی از اهداف سفر وزیر خارجه آمریکا به هند هم نقش این کشور در استراتژی تازه آمریکا در قبال افغانستان است. در این استراتژی پیش‌بینی شده که  هند می‌بایست با آمریکا در برقراری امنیت در افغانستان و رونق بخشیدن به اقتصاد این کشور همکاری بیشتری بکند. هدف مشترک آمریکا و هند، تأمین صلح و امنیت در جنوب آسیا و اقیانوس آرام است. این پیام هم در آخرین مقصد سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان، قطر، افغانستان، عراق و سرانجام هند ابلاغ شد: آمریکا قصد دارد «دوشادوش هند» با تروریسم جهانی مقابله کند و اجازه نمی‌دهد پاکستان به «ساحل امنی برای تروریست‌ها» تبدیل شود. در مقابل این ضمانت هم وجود دارد که سزمایه‌گذاری هند در چابهار به خطر نیفتد.

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری چهارشنبه ۲۵ اکتبر خود در دهلی نو گفت:

«تناقضی بین فراخوان آمریکا برای تحریم ایران و برنامه هند برای توسعه بندر چابهار وجود ندارد. هدف واشنگتن این نیست که با فراخوان به تحریم ایران مانع از فعالیت‌‌های اقتصادی قانونی هند یا اتحادیه اروپا با ایران بشود.»

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه ۱۹ اکتبر در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال در پاسخ به نگرانی کشورهای اروپایی از تغییر استراتژی آمریکا در قبال ایران گفته بود اروپا می‌تواند به روابط تجاری خود با ایران ادامه دهد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز خاطرنشان کرده بود که آلمان و فرانسه می‌توانند از «ایران پول دربیاورند.»

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری‌اش در دهلی نو گفت هدف از فراخوان آمریکا به تحریم ایران، جلوگیری از «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» این کشور در خاورمیانه و محدود کردن برنامه موشکی ایران و ارسال سلاح از طریق این کشور برای «گروه‌های تروریستی» در خاورمیانه و دخالت در بحران سوریه و یمن است:

«ما با مردم ایران سر جنگ نداریم. با یک رژیم انقلابی‌ست که اختلاف داریم. در این جهت گام برمی‌داریم که تحریم‌هایی را علیه رژیم و به ‌ویژه سپاه پاسداران وضع کنیم. هدف ما این است که ظرفیت تأمین مالی آنها را کاهش دهیم و فعالیت‌های شرورانه‌شان را مختل کنیم.»

در سنای آمریکا طرحی آماده شده که اگر به تصویب برسد مکمل‌هایی را به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی اضافه می‌‌‌کند. بر اساس این طرح چنانچه ایران موشک‌های بالستیکی را آزمایش کند که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، یا تهران مانع از بازرسی بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی از تأسیسات نظامی و هسته‌ای‌اش شود، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران احیا می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

پیش‌نویس لایحه سنای آمریکا علیه برنامه موشکی و هسته‌ای ایران

چابهار: واشنگتن علیه رویای مشترک ایران و هند

Share