Share

صادرات گاز ایران به ترکیه برای سومین بار در سال جاری متوقف شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا)، قطع صادرات گاز به درخواست ترکیه انجام شده است.

مجید بوجارزاده، سخنگو و رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه صادرات گاز ایران به ترکیه از ساعت ساعت ۲۳: ۰۹ شامگاه پنج شنبه ۳۱ شهریور ماه جاری متوقف شده، گفت: «شرکت بوتاش ترکیه دلیل این درخواست از ایران را بررسی خط لوله واردات گاز و رفع ایراد احتمالی در آن عنوان کرده است.»

مجید بوجارزاده زمان ازسرگیری صادرات گاز به ترکیه را اعلام نکرد و گفت که «اخبار تکمیلی در این زمینه متعاقبا اعلام خواهد شد.»

در مرداد ماه جاری خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه دو بار به دلیل انفجار تروریستی در این خطوط متوقف شده بود.

 

رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران گفت: «شرکت بوتاش ترکیه دلیل درخواست توقف صادرات گاز ایران را بررسی خط لوله واردات گاز و رفع ایراد احتمالی در آن عنوان کرده است»

هفتم مرداد ماه نیز یک انفجار خط لوله ماکو صادرات نفت به ترکیه را متوقف کرد. این انفجار هیچ‌گونه تلفات جانی در پی نداشت و از روز شنبه هشتم مرداد ماه با ترمیم این خط لوله، صادرات گاز به ترکیه از سر گرفته شد.

وزارت اطلاعات ایران عاملان انفجار خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه را از گروه پژاک دانست و اعلام کرد هفت نفر از آنان کشته و دستگیر شدند.

 

در تاریخ ۲۱ مرداد ماه سال جاری نیز این خط لوله در ۶۰ کیلومتری خاک ترکیه و در نزدیکی تأسیسات اندازه‌گیری گاز بازرگان ایران منفجر شد.

خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه فرودین سال جاری در قم و شهریورماه سال گذشته نیز در منطقه الشکریت از توابع استان آغری ترکیه به دلیل نامعلومی منفجر شده بود.

بر اساس قراردادی ۲۵ ساله‌ای که اوت ۱۹۹۶ به امضای مقامات تهران – آنکارا رسیده است، ایران سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند.

میزان صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه در سال گذشته در مجموع بالغ بر شش میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب بوده است. ایران در سال جاری نیز به طور متوسط روزانه نزدیک به ۳۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر کرده است.

خطوط لوله ایران امکان افزایش ظرفیت گاز صادراتی تا سقف روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب را دارند. با ساخت قطعات سوم و چهارم خط لوله ششم سراسری گاز، امکان انتقال روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه و سایر کشورهای متقاضی در پایانه مرزی بازرگان فراهم خواهد شد.

 

در همین زمینه:

انفجار دیگر در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه

Share