Share

دادسرای فرهنگ و رسانه تهران حمید بقایی، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران و علی‌اصغر حسینی، وکیل او را احضار کرد.

حمید بقایی و علی‌اکبر جوانفکر، پیش از برگزاری دومین جلسه دادگاه بقایی با زنبیل قرمزی در محل دادگاه حاضر شدند.

حمید بقایی و علی‌اکبر جوانفکر، پیش از برگزاری دومین جلسه دادگاه بقایی با زنبیل قرمزی در محل دادگاه حاضر شدند.

دادسرای فرهنگ و رسانه گفته است بقایی را به اتهام توهین به مسئولان قوا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و علی‌اصغر حسینی را به اتهام مشارکت در اخلال در نظم عمومی، معاونت در توهین و نشر اکاذیب احضار شده‌اند.

بقایی و وکیلش پنج روز مهلت دارند تا جهت دفاع از اتهامات انتسابی و ادای توضیح در دادسرای فرهنگ و رسانه حضار شوند.

در احضاریه آن‌ها همچنین گفته شده که از حق داشتن وکیل برخوردارند و اگر در دادسرا حاضر نشوند بازداشت خواهند شد.

پیش از این دو، علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد نیز چهارشنبه ۳ آبان به اتهام مشارکت در اخلال در نظم عمومی و معاونت در توهین و نشر اکاذیب به دادسرای فرهنگ و رسانه تهران احضار شده بود.

روز یکشنبه ۳۰ مهرماه بقایی در سخنانی هنگام ورود به دومین جلسه دادگاه خود به هر سه قوه و به‌ویژه به قوه قضائیه حمله کرد. او که به‌همراه جوانفکر به محل دادگاه آمده بود اسناد و مدارک خود را در یک زنبیل قرمز گذاشته بود و همین موضوع واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

حمید بقایی ۱۸ تیرماه سال جاری در مقابل خانه‌اش بازداشت و ۴ مرداد با قید وثیقه ۲۰ میلیارد تومانی‌ از زندان آزاد شد. دلیل بازداشت اخیر بقایی ارسال احضاریه و حاضر نشدن او در دادسرا اعلام شد.

احمدی‌نژاد ۲۰ تیرماه در اعتراض به بازداشت بقایی نامه‌ای خطاب به مردم نوشت و در آن این اقدام را «غیرقانونی» دانست.

بقایی در خرداد ۹۴ نیز به اتهام «اختلاس» بازداشت و پس از ۲۲۵ روز زندان که بیشتر آن در انفرادی گذشت، در دی‌ همان سال آزاد شد.

او و احمدی‌نژاد در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شدند اما هر دوی آن‌ها از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شدند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران یک روز پس از آزادی اخیر بقایی از زندان اعلام کرد که او را مجدداً با اتهامات جدید تحت تعقیب قضایی قرار داده است.

بقایی پس از آزادی از زندان به شدت از رسیدگی به پرونده‌های قضایی و وضعیت زندانیان انتقاد کرده و گفته بود قوه قضائیه ظلم کرده و «می‌دانید که به زودی سرنگون می‌شوید».

او پیش از آغاز دادگاه خود خواهان برگزاری علنی آن شده بود.

بیشتر بخوانید:

حمید بقایی خواهان برگزاری علنی دادگاه‌اش شد

Share