Share

آیت‌الله محمدرضا مدرسی یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان در توضیح حکم تعلیق سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد می‌گوید کسی که مسلمان نیست نمی‌تواند مسلمانان را نمایندگی کند.

آیت‌الله محمدرضا مدرسی یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان

آیت‌الله محمدرضا مدرسی یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان

به‌گزارش سایت انتخاب، مدرسی یزدی می‌گوید کنار گذاشتن افراد غیرمسلمان در شوراهای شهر و روستا بر اساس اصل چهارم قانون اساسی صورت می‌گیرد و «نه زمان دارد و نه مکان».

در اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است: «کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر این‌ها باید بر اساس موازین اسلامی باشد. این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهاء شورای نگهبان است.»

این عضو شورای نگهبان پرسیده است که یک غیرمسلمان «بیاید و از مسلمانان نمایندگی کند آیا چنین چیزی در هیچ جای دنیا معقول است؟»

او افزوده است: «آن جوامعی که خود را سکولار می‌دانند، یعنی دین را از سیاست جدا می‌دانند، آیا اجازه می‌دهند که یک مسلمان حقیقی، نه اینکه فردی باشد که مثل خودشان شده باشد و اسمش فقط مسلمان باشد ـ البته آن را هم نمی‌گذارند ـ بیاید و از آن‌ها در مجالس قانونگذاری و نظائر آن نمایندگی کند؟»

به‌گفته مدرسی یزدی «در جایی که اکثریت مسلمان است، اقلیت نمی‌تواند نماینده آن‌ها باشد» و آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران هم تصریح کرده که «در شوراهایی که تشکیل می‌شود، غیر مسلم نباشد.»

فروردین سال جاری احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با استناد به سخنان خمینی در «صحیفه نور»، حکم داده بود که نامزدی غیرمسلمانان در مناطقی که در اقلیت هستند خلاف شرع است. دیوان عدالت اداری بعد از شکایت علی‌اصغر باقری که در انتخابات شورای شهر یزد از سپنتا نیکنام، نامزد زرتشتی شکست خورده بود، با استناد به حکم احمد جنتی، عضویت نیکنام در شورای شهر یزد را به تعلیق درآورد. گروهی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس اما به این حکم شورای نگهبان معترض‌اند.

محمدرضا مدرسی یزدی در پاسخ به این سئوال که پس چرا در مجلس اقلیت‌ها نماینده دارند، گفته است: «در اصل ۶۴ قانون اساسی تصریح شده که این نماینده متعلق به خود آن اقلیت است (…) نه این‌که آن‌ها بیایند برای مسلمانان نمایندگی کنند.»

او حضور چند نماینده اقلیت‌های دینی در مجلس را نیز «ارفاق نظام اسلامی به اقلیت‌ها» دانست و افزود: «گاهی نماینده مسلمانان با ۱۰۰ هزار رأی هم نمی‌تواند به مجلس راه یابد، ولی گاهی نماینده اقلیت‌ها با رأی پنج هزارتایی، کمتر با بیشتر، وارد مجلس می‌شود.»

این عضو شورای نگهبان گفت: «امروز ارفاقاتی که نظام اسلامی به اقلیت‌ها کرده، در هیچ کجای دنیا مشابه ندارد.»

شورای نگهبان اعلام کرده بود که اقلیت‌های مذهبی در شورای شهرهایی که مسلمانان اکثریت جمعیت آن را تشکیل می‌دهند نباید حضور داشته باشند. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز بر همین مبنا حکم تعلیق سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد از نظر شرعی لازم‌الاجرا دانسته بود.

روز پنج‌شنبه ۴ آبان حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس ‌جمهوری ایران در کانال تلگرامی خود در واکنش به لغو عضویت سپنتا نیکنام از شورای شهر یزد نوشت کسانی که رد نیکنام را مستند به دلایل شرعی یا حقوقی می‌کنند اکنون با یک آزمون دشوار مواجه هستند، آن‌ها باید موضع خود را در قبال هویت سه وجهی «جمهوری، اسلامی، ایرانی» مشخص کنند.

سخنان محمدرضا مدرسی یزدی درباره حقوق اقلیت‌های دینی در ایران در حالی بیان می‌شود که عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل، سوم آبان‌ماه در گزارش تازه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران وضع اقلیت‌های دینی و مذهبی، به‌ویژه بهاییان را از موارد نقض حقوق بشر در ایران خوانده و از دولت ایران خواسته که آزادی ادیان را رعایت کند.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی شورای نگهبان: حکم تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد لازم‌الاجراست

عاصمه جهانگیر: جمهوری اسلامی به نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد

Share