Share

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که طرح جامع تحریم روسیه که در اوت سال جاری به تصویب کنگره رسید و با امضای رئیس جمهور آمریکا لازم‌اجرا شد، اکنون با تأخیر سه هفته‌ای به اجرا گذاشته می‌شود.

روابط پر فراز و نشیب آمریکا و روسیه (عکس: آرشیو)

قانون جامع تحریم روسیه که ۲ اوت سال جاری به دلیل دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و فعالیت‌های سازمان‌های جاسوسی روسیه در این کشور به تصویب مجلس نمایندگان رسیده بود، علاوه بر تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه، مجازات‌هایی هم برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نظر گرفته است.

بر اساس این قانون، رئیس جمهور آمریکا موظف است اشخاصی را که با سازمان‌های جاسوسی و یا وزارت دفاع روسیه همکاری می‌کنند در فهرست‌های تحریم‌های اقتصادی وزارت خرانه‌داری آمریکا قرار دهد.

در قانون جامع تحریم روسیه مقرر شده بود که رئیس جمهور آمریکا تا یکم اکتبر سال جاری فرصت دارد اشخاصی را که در مظان همکاری با سازمان‌های جاسوسی روسیه یا وزارت دفاع این کشور قرار دارند معرفی کند، اما اجرای این قانون تا جمعه ۲۷ اکتبر به تعویق افتاده بود.

رئیس جمهور آمریکا از مصوبه کنگره برای تحریم روسیه چندان خشنود نبود. او هنگام امضای این لایحه در اوت سال جاری گفته بود:

«من از اقدامات بازدارنده نسبت به رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران، کره شمالی و روسیه و از مجازات این کشورها استقبال می‌کنم. اما این مصوبه کمبودهای زیادی دارد. از روی شتاب، کنگره قانونی را تصویب کرده که به طور آشکاری با قانون اساسی آمریکا در تعارض است.»

‌ترامپ اظهار امیدواری کرده بود که کنگره آمریکا با تجدید نظر در تحریم روسیه مانع از ادامه گفت‌وگوهای اتحادیه اروپا با روسیه درباره معاهده مینسک و بحران اوکرین نشود. رئیس جمهور آمریکا گفته بود به رغم این نگرانی‌ها، به خاطر «وحدت ملی» مصوبه کنگره را امضاء می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز هیثر نوئرت، سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفته است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا با صدور بخشنامه‌ای وزارت خارجه آمریکا را موظف کرده اشخاصی را که در مظان همکاری با سازما‌ن‌های جاسوسی یا وزارت دفاع روسیه قرار دارند شناسایی کند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید صنایع آمریکا و متحدان این کشور در سراسر جهان شناسایی این اشخاص را آغاز کرده‌اند.

قرار است که فهرست این اشخاص در سایت دولت آمریکا منتشر شود.

سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا و از مخالفان جمهوری‌خواه ترامپ گفته است از دولت خواسته درباره تأخیر در اجرای قانون تحریم روسیه توضیح دهد. کورکر اما در همان حال یادآوری کرده که در گفت‌وگوی تلفنی با جان سالیوان، معاون وزیر خارجه آمریکا از اجرای این قانون به عنوان یک گام مثبت تقدیر کرده است.

روسیه در واکنش به مصوبه کنگره، نیمی از دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرده بود.  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز گفته بود تحریم‌ها علیه روسیه یک جانبه و غیر قانونی‌ست و بهبود روابط بین دو کشور را به تأخیر می‌اندازد.

فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا هم نگران‌اند که با اجرای این قانون احداث خط لوله گاز نورد استریم ۲ تحت تأثیر قرار گیرد و قیمت گاز روسیه در اروپا افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:

هشدار روسیه به آمریکا – مخالفت اتحادیه اروپا با تحریم روسیه

ترامپ طرح جامع تحریم روسیه، ایران و کره شمالی را امضاء کرد

 

Share