Share

مسابقات بین‌المللی دو میدانی ماراتن اربیل به سبب جنگ داخلی که بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان بین پیشمرگه‌های کرد و نیروهای نظامی عراقی و حشد شعبی درگرفته، برگزار نشد.

مسابقات دومیدانی اربیل، جمعه ۲۷ اکتبر در سایه جنگ داخلی و مسدود بودن فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه

قرار بود که مسابقات دومیدانی ماراتن اربیل با شرکت دوندگانی از سراسر جهان جمعه ۲۷ اکتبر برگزار شود. اما به دلیل مسدود بودن فرودگاه‌های بین‌المللی اربیل و سلیمانیه ۵۵۰ ورزشکاری که می‌بایست از سراسر جهان در این مسابقات شرکت کنند نتوانستند خود را به اربیل برسانند.

به جای برگزاری مسابقه ماراتن، دوندگان محلی، تحت تدابیر ویژه امنیتی در مسابقات دو پنج و ده کیلومتری شرکت کردند.

در سال‌های گذشته ورزشکارانی از کشورهای ژاپن، بریتانیا، کانادا و ایران در مسابقات بین‌اللملی دومیدانی اربیل شرکت می‌کردند.

سال گذشته در پنحمین دوره مسابقات بین‌المللی دومیدانی ماراتن اربیل حسین کیهانی دونده سنقری مقام قهرمانی را به خود اختصاص داد.

خبرنگار الجزیره که در محل برگزاری این مسابقات حضور داشته گزارش داده است که به رغم محدودیت‌هایی که جنگ به ورزشکاران تحمیل کرده، روحیه آن‌هایی که در مسابقه دو پنج کیلومتری و ده کیلومتری اربیل شرکت کرده بودند عالی بوده است. یک ورزشکار ۱۸ ساله به نام احمد رحمان به شبکه الجزیره گفته است شرکت در این مسابقه و دویدن در کنار دیگر ورزشکاران، احساسی از امنیت را در او به وجود آورده و تقویت کرده است.

ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا اعلام کرده که از جمعه ۲۷ اکتبر بین پیشمرگه‌های کرد و نیروی نظامی دولت مرکزی عراق آتش‌بس برقرار شده است. روز گذشته در شمال موصل و  در گذرگاه مرزی فیش‌خابور درگیری‌های شدیدی بین پیشمرگه‌های کرد و نیروهای نظامی دولت مرکزی عراق درگرفته بود. یک مقام امنیتی بلندپایه که نام او افشا نشده به خبرگزاری فرانسه گفته است که دولت مرکزی عراق به پیشمرگه‌های کرد چند ساعت فرصت داده که گذرگاه مرزی فیش‌خابور را ترک کنند.

بیشتر بخوانید:

برقراری آتش‌بس بین نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد

 

Share