Share

دولت میانمار دو خبرنگار تلویزیون دولتی ترکیه (تی‌آر‌تی) را همراه با مترجم و راننده آنها بازداشت کرد.

ترکیه از نخستین کشورهایی بود که برای آوارگان روهینگیا کمک ارسال کرد

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، لائو هون منگ از سنگاپور و موک چوی لین از مالزی دو خبرنگار شبکه تی‌آر‌تی بودند که جمعه ۲۷ اکتبر/ پنجم آبان از سوی پلیس در نایپیداو، پایتخت میانمار بازداشت و بازجویی شدند.

دلیل بازداشت پراندن پهپاد در حوالی ساختمان پارلمان میانمار عنوان شده است.

پس از آن پلیس به خانه آنگ نائینگ سوئی، مترجم میانماری این خبرنگاران و یک روزنامه‌نگار سرشناس این کشور یورش برد و پس از ضبط کامپیوتر و اسناد شخصی، او را بازداشت کرد. راننده این خبرنگاران نیز بازداشت شده است.

روابط ترکیه و میانمار پس از بروز خشونت‌های اخیر در استان راخین میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا دچار تنش شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خشونت‌ها علیه اقلیت روهینگیا را «نسل‌کشی» علیه مسلمانان این کشور خواند. آنکارا از نخستین دولت‌هایی بود که برای آوارگان جنگ‌زده روهینگیا در مرز بنگلادش محموله‌های امدادی فرستاد.

پس از بروز ناآرامی‌ها در ۲۵ اوت امسال در راخین، بیش از ۶۰۰ هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند. به گفته یونیسف، نیمی از این آوارگان را کودکان تشکیل می‌دهند.

سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و بسیاری از دولت‌های جهان به انتقاد از خشونت‌ها در میانمار پرداخته‌اند و دولت و ارتش این کشور را مسبب اصلی افزایش خشونت‌ها می‌دانند.

دولت میانمار پیش از این نیز به سرکوب آزادی بیان متهم شده است. به خصوص پیش از آنکه آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل ریاست دولت آن را در دست بگیرد.


در همین زمینه

Share