Share

دو متهم ردیف دوم و سوم در پرونده فساد نفتی، موسوم به پرونده بابک زنجانی از اتهام «فساد فی‌الارض» تبرئه شدند.

شمس و فلاح هروی از فساد فی الارض تبرئه شدند

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران، مهدی شمس و حمید فلاح هروی، متهمان ردیف دوم و سوم از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به حبس محکوم شدند.

هنوز جزئیات دقیق این حکم مشخص نشده، اما این دو متهم بر خلاف بابک زنجانی، متهم ردیف اول از مجازات اعدام رهایی یافتند.

این دو در کیفرخواست به موارد روبرو متهم شده بودند: « افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی، مشارکت عالمانه و عامدانه در تشکیل شبکه سازمان یافته برای ارتکاب جرایم جعل و کلاهبرداری و پول شویی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت نفت و اچ ای و صندوق بازنشستگی وزارت نفت  به مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون یورو با استفاده از اسناد مجعول و فیش‌های بانکی مجعول گشایش‌شده توسط شرکت سهامی اس سی تی، و همچنین مشارکت در پولشویی عواید حاصل از جرم از طریق تملک و انتقال.»

این دو متهم پیش‌تر از سوی دادگاه همراه با بابک زنجانی به اعدام محکوم شده‌بودند. اگرچه حکم اعدام بابک زنجانی تأیید شد، اما دادگاه عالی حکم دو متهم دیگر را رد کرد. حکم صادره برای فساد فی‌الارض می‌تواند اعدام باشد.

بابک زنجانی ۱۶ اسفند ۹۴ به اتهام اخلال در نظام اقتصادی ایران به اعدام محکوم شد.

او در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که ایران تحریم اقتصادی شده بود، شبکه‌ای از شرکت‌ها ایجاد کرد و با فروش نفت ایران درآمد هنگفتی به دست آورد.

به گفته غلامحسین اسماعیلی، دادستان تهران این پرونده هنوز ادامه دارد و دستگاه قضائی به پرونده متهم دیگری به نام علیرضا زیباحالت‌منفرد رسیدگی خواهد کرد.


در همین زمینه

Share