Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به تهران با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی دیدار کرد. حفظ «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) که حاصل توافق ایران و قدرت‌های ۱+۵ است، هدف او از سفر به ایران دانسته شده است.

آمانو بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران یکشنبه هفتم آبان پس از دیدار با آمانو در نشست خبری گفت که «آمانو این‌بار به درخواست خود سفر کرده؛ با توجه به اهمیت برجام و شرایطی که برجام در آن قرار دارد.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران سفر آمانو را حامل «پیامی خاص» برای حل مشکلات برجام دانست.

به گفته صالحی، آژانس بین‌المللی به دلیل موضع‌گیری‌های اخیر واشنگتن تحت فشار قرار دارد، اما تهران از آمانو خواسته تا «بر اساس مسئولیت آژانس و آنچه در سوگندنامه مدیرکل آن آمده»، بدون جانبداری عمل کند.

او همچنین توضیح داد که آمانو هیچ درخواستی برای بازدید از سایت‌های جدید ارائه نداده است.

مقام‌های آمریکایی خواهان دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های نظامی ایران شده‌اند. تهران با این درخواست مخالفت کرده است.

استراتژی جدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده علیه ایران ۱۳ اکتبر علنی شد. ترامپ در سخنرانی آن روز بر خلاف دیگر طرفین توافق در گروه ۱+۵ و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به برجام را تأیید نکرد و ارزیابی توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را به کنگره آمریکا سپرد.

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این نشست خبری بار دیگر بر پیروی ایران از برجام تأکید کرد و گفت: «ما از همه طرف‌های برجام می‌خواهیم به تعهداتشان عمل کنند.»

او درباره موضع‌گیری‌های اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پاسخ داد: در مورد صحبت‌های آقای ترامپ حرفی ندارم.

آمانو پس از این دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز دیدار کرد.

«در صورت لغو برجام به صدهزار سو می‌رسیم»

صالحی در نشست خبری بار دیگر بر موضع تهران مبنی بر حفظ برجام تأکید کرد، اما گفت که در صورت برهم‌خوردن آن، «در عرض یک سال و نیم می‌توانیم به حدود صد هزار سو برسیم.»

او همچنین ادعا کرد که «ما در عرض ۴ روز می‌توانیم در فردو که دوستان گفتند سالن بسکتبال و فوتبال شده، تولید ۲۰ درصد را شروع کنیم».

صدهزار سو اشاره‌ای است به سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر ایران که از مقام‌های ایرانی طی مذاکرات خواسته بود تا توان غنی‌سازی ایران را به این میزان برسانند.

«سو» (Seperative Work Unit) ضریب جداسازی یا میزان سرعت و توان جداسازی سالیانه اورانیوم ۲۳۵ از اورانیوم ۲۳۸ است.

صالحی همچنین گفت که آمانو ایران را در جریان مذاکرات خود با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه قرار داده است. به گفته او، فرانسه خواهان حفظ برجام است.

هرچند مکرون پیش از این گفته بود که برای الحاق موادی به برجام درباره برنامه موشکی ایران آمادگی دارد.


در همین زمینه

Share