Share

حزب گوران (جنبش تغییر) و اتحادیه میهنی کردستان با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای اعلام کرده‌اند که شامگاه یکشنبه ۲۹ اکتبر به دفاتر آن‌ها در دهوک، در شمال اربیل حمله شده است.

دفتر حزب گوران در اربیل (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز شامگاه گذشته عده‌ای از ظرفداران مسعود بارزانی به دفاتر حزب گوران و اتحادیه میهنی کردستان در دهوک را غارت کردند و سپس به آتش کشیدند. در این حوادث ظاهراً کسی کشته یا مجروح نشده است.

حکومت اقلیم کردستان اعلام کرده که به نیروهای امنیتی موسوم به «آسایش» دستور داده که مانع از تداوم حملات به دفاتر حزب گوران و اتحادیه میهنی کردستان شوند.

مسعود بارزانی روز گذشته اعلام کرد که یکم نوامبر از ریاست اقلیم کردستان کناره‌گیری می‌کند. کناره‌گیری بارزانی واکنشی‌ست به شکست همه‌پرسی استقلال که ۲۵ سپتامبر برگزار شد و حمله نظامی نیروهای دولت مرکزی عراق را در پی داشت. نیروهای دولت مرکزی عراق در این حملات موفق شدند کرکوک و خانقین را از اقلیم کردستان پس بگیرند. محاصره اقتصادی اقلیم کردستان همچنان ادامه دارد.

پارلمان اقلیم کردستان برای بحث و رأی‌گیری درباره کناره‌گیری مسعود بارزانی روز گذشته تشکیل جلسه داده بود. عده‌ای از اشخاص مسلح که ظاهراً از طرفداران بارزانی بودند به پارلمان حمله کردند و مانع از خروج نمایندگان احزاب مخالف شدند اما آن‌ها سرانجام موفق شدند به دفاتر حزب متبوع خود بازگردند.

حزب گوران و اتحادیه میهنی کردستان از استقلال کردستان دفاع می‌کنند. با این‌حال گوران با برگزاری همه‌پرسی استقلال مخالف بود. حزب گوران اعلام کرده بود که ابتدا می‌بایست انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم برگزار شود و سپس اگر همه‌‌پرسی رأی آورد آن را برگزار کرد.

اتحادیه میهنی کردستان با همه‌پرسی استقلال مخالفت نکرد، اما  پیشمرگه‌های اتحادیه میهنی متهم شده بودند در پشت پرده با ایران و عراق تبانی کرده‌اند و با عقب‌نشینی بدون مقاومت از کرکوک سبب سقوط این شهر شده‌اند.

مسعود بارزانی در سخنانی که در تلویزیون اقلیم ایراد کرد بدون آنکه از اتحادیه میهنی کردستان به طور مشخص نام ببرد موضوع عقب‌نشینی از کرکوب به سبب خیانت را مجدداً مطرح کرد.

  بیشتر بخوانید:

مسعود بارزانی: پیشمرگه خواهم ماند

 

Share