Share

پیکر علی‌اشرف درویشیان، نویسنده سرشناس و عدالت‌خواه و از قدیمی‌ترین اعضای کانون نویسندگان ایران در بهشت سکینه در کرج با نوای مرغ سحری که تشییع‌کنندگان زمزمه می‌کردند به خاک سپرده شد.

تدفین علی اشرف درویشیان نویسنده سرشناس ایرانی در بی بی سکینه کرج (دوشنبه ۸ آبان)

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که شمار زیادی از علاقمندان به آثار علی اشرف درویشیان در مراسم تدفین او حضور داشتند. آن‌ها پیکر نویسنده عدالت‌خواه ایرانی را در سکوت تا قطعه هفت همراهی کردند و با خواندن تصنیف معروف «مرغ سحر» پیکر این نویسنده را به خاک سپردند.

در این مراسم فرخنده حاجی‌زاده، محسن حکیمی، فریبرز رئیس‌دانا، علی‌اکبر معصوم‌بیگی، رضا خندان مهابادی، ناصر زرافشان و حسن فرخ‌سرشت سخنرانی کردند. سهراب مهدی‌پور و قاسم حسینی هم به ترتیب بیانیه‌های کانون نویسندگان و شبکه یاری کودکان کار را خواندند. ناهید کبیری شعر خواند و علی‌اکبر شکاری، نوازنده پیشکسوت کمانچه، چند قطعه اجرا کرد.

بهرنگ درویشیان از تألم درگذشت پدرش نتوانست سخنی با حاضران بگوید.

علی اشرف درویشیان نویسنده آثاری مانند «از این ولایت» و «آبشوران» پنجشنبه ۴ آبان، بعد از یک دوره طولانی بیماری در ۷۶ سالگی چشم بر جهان فروبست. نه او و نه هیچیک از اعضای خانواده‌اش از مسئولان وزارت ارشاد اسلامی نخواستند که مجوز دفن پیکر این نویسنده سرشناس در قطعه مشاهیر بهشت زهرا را صادر کند. وزارت ارشاد اسلامی هم به روی خودش نیاورد که چنین نویسنده‌ای از جهان ما رفته است.

عباس صالحی، وزیر ارشاد اسلامی از آوردن نام علی اشرف درویشیان امتناع کرده و در پیامی در تویتتر فقط به این بسنده کرده بود که بگوید در نوجوانی تحت تأثیر «از این ولایت» و «آبشوران» از مهم‌ترین آثار علی اشرف درویشیان بوده است. کانون نویسندگان ایران اما با صدور بیانیه‌ای از تلاش درویشیان برای آزادی بیان و از آثار او در زمینه ادبیات داستانی و پژوهش ادبی قدردانی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

علی اشرف درویشیان: در گلزار خاوران

بیانیه‌ کانون نویسندگان ایران درباره‌ درگذشت علی‌اشرف درویشیان

علی اشرف درویشیان، نویسنده مردمان فقیر غرب ایران درگذشت

Share