Share

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک نشست خبری در ابوظبی اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در ارتباط با سلاح‌ هسته‌ای که توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی پیش‌بینی شده عمل کرده و مانعی هم در بازدید بازرسان آژانس از تأسیسات هسته‌ای‌اش به وجود نیاورده است. او گفت ضرورت پایبندی ایران به برجام برای حفظ توافق هسته‌ای در آینده را به مقامات جمهوری اسلامی یادآوری کرده.

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک نشست خبری در وین، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (عکس: آرشیو)

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یکشنبه ۲۹ اکتبر در سفرش به تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرده بود. یوکیو آمانو دوشنبه ۳۰ اکتبر در راه بازگشت از تهران، در یک نشست خبری در ابوظبی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را یک بار دیگر اعلام کرد:

«آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید می‌کند که ایران به همه تعهداتش مربوط به سلاح هسته‌ای پایبند بوده. من در سفرم به تهران از مقامات ایرانی خواستم که همچنان به همه تعهداتشان در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی عمل کنند. این مهم‌ترین موضوعی بود که در دیدار با مقامات ایرانی مطرح شد. ایران همچنین برای بازدید بازرسان آژانس از مراکز هسته‌ای‌اش نیز مانعی ایجاد نکرده است.»

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته به رسانه‌های داخلی گفته بود که آمانو در دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تأکید گفته است که حفظ برجام در آینده به پایبندی ایران به همه تعهداتش نسبت به توافق هسته‌ای بستگی دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که ۱۳ اکتبر درباره تغییر استراتژی آمریکا در قبال ایران ایراد کرد، ارزیابی توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را به کنگره آمریکا سپرد و به مجلس نمایندگان آمریکا ۶۰ روز فرصت داد که درباره اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در پیش از برجام تصمیم بگیرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به سخنان ۱۳ اکتبر رئیس جمهور آمریکا گفته بود:

«تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم.»

این موضع واکنشی را پیشتر حسن روحانی و دیگر مقامات همفکر او و نیز گروهی از اصول‌گرایان اعلام کرده بودند. بر اساس آن جمهوری اسلامی برجام را همچنان معتبر می‌داند و نمی‌خواهد در خروج از این پیمان پیشقدم شود.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته بود که بازرسی از تأسیسات نظامی ایران را هم در دستور کارش قرار دهد. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی بعد از دیدار و گفت‌وگو با یوکیو آمانو در تهران اما اعلام کرد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی از تأسیسات نظامی ایران از مقامات جمهوری اسلامی درخواستی مطرح نکرده.

صالحی گفته است که چنانچه برجام به هم بخورد ایران می‌تواند در عرض یک سال و نیم غنی‌سازی اورانیوم به میزان ۲۰ درصد را در تأسیسات فردو از سر بگیرد.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، یک روز بعد از سفر آمانو به تهران در سخانی که دوشنبه ۳۰ اکتبر/۸ آبان در همایش ملی پدافند غیرعامل ایراد کرد گفت: «برجام یک هدف و یک آیه مقدس نیست که ما در هر شرایطی به‌ آن پایبند باشیم.»

او برجام را «یک قول و قرار دوطرفه» خواند و افزود: «یک بخش از برجام پذیرش محدودیت‌های هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی و بخش دیگری از آن برداشته شدن تحریم‌ها بوده، اما اگر تحریم‌ها برگردد خروج ما از برجام قطعی خواهد بود.»

بیشتر بخوانید:

باقری: تحریم‌ها بازگردد خروج ایران از برجام قطعی است

 

 

 

Share