Share

آتش‌سوزی دکل شماره ۹۵ حفاری در منطقه رگ سفید گچساران که روز یکشنبه ۷ آبان روی داد هنوز ادامه دارد و خاموش کردن آن  ممکن است چند روز به طول بیانجامد. یک مهندس که از مصدومان حادثه و در بیمارستان است، گفته است او و همکارش در اثر شدت انفجار به پایین پرتاب شده‌اند. تعداد کشته‌شدگان این حادثه از ۲ تا ۴ تن اعلام شده است. برخی خبرگزاریها تعداد کشته‌شدگان را به نقل از فرماندار گچساران ۴ تن اعلام کرده‌اند برخی دیگر به نقل از رییس روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران نوشته‌اند در این حادثه دو تن کشته و دو تن مجروح شده‌اند.

تصویری هوایی از موقعیت چاه ۱۴۷ رگ_سفید

نام دو تن از کارگران قربانی فرزاد ارزانی (حفار) و محمدسلیمی (دکلبان) اعلام شده است.

امروز دوشنبه ۸ آبان، خبرگزاری کار ایران(ایلنا) عکس و هویت قربانیان آتش‌سوزی دکل شماره ۹۵ را منتشر کرد. طبق خبر ایلنا «محمد سلیمی چگینی» و «فرزاد ارزانی» در این حادثه جان باخته‌اند و «داود فربدی»، «فرهاد کمایی» و«مهران مهرپویا»  با جراحت ۲۰ تا ۳۰ درصد در بیمارستان بستری‌اند.

آتش‌سوزی دکل شماره ۹۵ حفاری رگ سفید دو روز پس از آتش‌سوزی و انفجار در پالایشگاه نفت تهران روی داد. در آن آتش‌سوزی ۷ کارگر جان خود خود را از دست دادند و چند کارگر نیز مصدوم شدند. روز یکشنبه با مرگ یکی از مصدومان در بیمارستان، تعداد کشته‌شدگان آتش‌سوزی و انفجار در پالایشگاه نفت تهران به ۷ تن رسید.

حادثه یکشنبه ۷ آبان در دکل شماره ۹۵ فتح واقع در میدان نفتی رگ سفید در نزدیکی بندر دیلم، درپی فوران گاز از چاه شماره ۱۴۷ رگ سفید روی داده است.

آفتاب‌‌نیوز به نقل از «یک مقام آگاه» درباره حادثه نوشته است:

«این دکل مشغول حفاری در عمق ۲۶۰۰ متری مخزن آسماری بود که به دلایل فنی، لوله حفاری در عمق ۸۰ متری متوقف می‌شود و کارکنان و متخصصان به دنبال رفع مشکل بودند که ناگهان مواد سیال به بالا فوران می‌کند و انفجار بزرگی رخ می‌دهد. حجم آتش و سرعت انفجار به حدی بود که هیچ یک از کارکنان نتوانستند عکس‌العمل به‌موقع از خود نشان دهند.» او گفته است حفار و سرحفار از افرادی بودند که در همان لحظه اولیه جان خود را از دست می‌دهند.»

در فیلمی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، فریدی یکی از مصدومان حادثه توضیح می‌دهد که فرزاد ارزانی حفار یکی از قربانیان حادثه، امکان فرار نیافته و دکل‌بان(محمدسلیمی) بر روی دکل دچار آتش‌سوزی شده، به پایین پرت شد و بلافاصله فوت کرد. فریدی خود به همراه یکی از همکارانش در اثر شدت انفجار به  پایین پرتاب شده است.

کارگران جان باخته و مصدوم آتش‌سوزی دکل شماره ۹۵ با قرارداد پیمانی و بواسطه شرکت ملی حفاری ایران در صنعت نفت کار می‌کردند. مهدی معینی‌فر رییس روابط عمومی این شرکت روز یکشنبه تعداد کشته‌شدگان را دو تن اعلام کرد و افزود حال مجروحان رضایت‌بخش است.

آتش‌سوزی‌های پیاپی در صنعت نفت ایران

وقوع دو حادثه منجر به آتش‌سوزی در صنعت نفت و کشته و زخمی شدن بیش از ۱۰ کارگر طی ۴۸ ساعت بحث علل اینگونه حوادث را به مجلس نیز کشاند.

روز شنبه ۶ آبان یکروز پس از حادثه پالایشگاه تهران هیاتی از سوی کمیسیون انرژی مجلس برای بازدید به پالایشگاه رفت.

هدایت الله خادمی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس پس از بازدید از پالایشگاه گفت اینگونه حوادث در سال‌های اخیر سیر صعودی داشته است.

یکی از کارگران پالایشگاه تهران در باره حادثه آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت تهران که عصر روز جمعه ۵ آبان رخ داد، گفته است: «۹نفر از بچه‌ها مشغول تعمیر برج تقطیر بودند. مسیر سوخت از برج به کوره مسدود شده بود و آنها برج را بازدید کردند و آن را بستند اما در آخرین مرحله به ‌خاطر نشت مواد سوختی و داغ‌بودن لوله‌ها آتش‌سوزی ایجاد شد.

او افزوده است زمانی که آتش‌سوزی شروع شد ۸ نفر در برج تقطیر بودند مه ۴۰ متر ارتفاع دارد. بیشتر آن‌ها در ارتفاع ۳۰متری گرفتار شده بودند و راه نجاتی نداشتند.»

به گفته این کارگر قربانیان در اساس کارشان تعمیر بخش دیگری بوده است اما روز جمعه که «نیروهای بخش تعمیرات اساسی نیامده بودند به آنها گفتند کار تعمیر برج تقطیر را انجام دهند. اما اگر ایمنی رعایت می‌شد و همه‌‌چیز سر جای خودش بود این حادثه تلفاتی نمی‌داد.»

کارگران قربانی آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران اهل دهستان بیجوند، از توابع شهرستان شیروان و چرداول واقع در استان ایلام بودند. برخی اهالی این روستا هر سال سه ماه برای کار در پالایشگاه به تهران می‌ایند و ۹ ماه از سال را بیکارند.

آن‌ها تنها چند روز بود کار خود را بعنوان کارگر روزمزد در پالایشگاه تهران آغاز کرده بودند و روزی صدهزار تومان مزد می‌گرفتند.

بیژن نامدار زنگنه در وزیر نفت امروز دوشنبه دستور داد ابعاد حادثه و اطفاء حریق  پیگیری و علت حادثه روشن شود. جلسه‌ای نیز با حضور کارشناسان و نماینده وزیر نفت برای تصمیم‌گیری درباره مهار آتش‌سوزی برگزار شده است. اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز از بازدید هیاتی به نمایندگی از این کمیسیون از محل آتش‌سوزی دکل شماره ۹۵ حفاری در منطقه رگ سفید برای بررسی حادثه خبر داده است.


در آتش‌سوزی پالایشگاه تهران تعدادی از کارگران فصلی کشته شدند

Share