Share

بیش از یک‌هزار جوان ایرانی در ۸۰ روز نخست امسال برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکترا با هزینه شخصی از کشور خارج شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر نیمی از این جوانان ۲۲ تا ۲۳ سال سن دارند و مقصد نزدیک به ۶۰ درصد آن‌ها سه کشور بوده است.

بنا به این گزارش از آغاز سال ۱۳۹۰ خورشیدی تا پایان دهم اردیبهشت‌ماه، ۱۷۵ جوان ایرانی برای تحصیل با هزینه شخصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری از کشور خارج شدند.

۹۰ نفر از این جوانان که از نظر نظام وظیفه مشمول حساب می‌شدند در این مدت زمانی ۴۰ روزه برای تحصیل در مقطع فوق ‌لیسانس و ۸۵ نفر برای تحصیل در مقطع دکترا از کشور خارج شده‌اند.

این جوانان به ترتیب دانشگاه‌های آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا، آلمان، مالزی و ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند و نزدیک به ۲۵ درصد آن‌ها موفق به دریافت کمک‌هزینه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشورها شده‌اند.

خروج گسترده جوانان خواهان ادامه تحصیل از ایران در شرایطی رخ می‌دهد که کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری بر توسعه تحصیلات‌ تکمیلی به‌عنوان یکی از برنامه‌های جدی این وزارتخانه تأکید کرده است

برپایه این گزارش در ۴۰ روز بعدی، یعنی از ۱۱ اردیبهشت‌ماه تا ۲۱ خردادماه سال جاری، ۳۸۵ جوان که مشکل خدمت سربازی داشتند، خواستار رفع مشکل‌شان برای خروج از کشور جهت تحصیل با هزینه شخصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا شده‌اند که تاکنون فقط ۲۰۰ نفر از آن‌ها موفق به خروج شده و بقیه نیز پس از رفع مشکل، از کشور خارج خواهند شد.

بنابر این، از آغاز سال ۹۰ تا پایان ۲۱ خردادماه امسال ۵۶۰ نفر از مردانی که مشکل خدمت سربازی داشتند برای ادامه تحصیل خواهان خروج از کشور شده‌اند.

این در حالی است که مراجع رسمی آماری از تعداد زنان یا مردانی که مشکل خدمت سربازی ندارند و برای ادامه تحصیل از ایران خارج می‌شوند، ندارند.

به گزارش مهر رصدکنندگان وضعیت خروج از کشور جوانان ایرانی بر این نظرند اگر این آمار در رقم دوونیم ضرب شود تعداد تقریبی ایرانیانی که برای ادامه تحصیل از کشور خارج می‌شوند به‌دست می‌آید.

خروج گسترده جوانان خواهان ادامه تحصیل از ایران در شرایطی رخ می‌دهد که کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری بر توسعه تحصیلات‌ تکمیلی به‌عنوان یکی از برنامه‌های جدی این وزارتخانه تأکید کرده است.

بر اساس برنامه پنجم توسعه ۳۰ درصد دوره‌های دانشگاه‌ها باید به تحصیلات تکمیلی اختصاص پیدا کند و بر اساس همین قانون باید امکان ادامه تحصیل ۲۰ درصد از فارغ‌التحصیلان کارشناسی در دوره‌های کارشناسی‌ارشد در هر سال فراهم شود.

صندوق بین‌المللی پول، ایران را از نظر فرار مغزها و نخبگان در میان ۹۱ کشور توسعه‌یافته یا توسعه‌نیافته در مکان نخست قرار داده است.

به برآورد صندوق بین‌المللی پول، خروج ۱۸ هزار نخبه و تحصیل‌کرده ایرانی هر سال از ایران، به معنای خروج سالیانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار از این کشور است.

سعید سهراب‌پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، مردادماه سال جاری گفت: "در سه سال گذشته ۴۰ درصد برندگان مدال طلای المپیاد دانشجویی و دانش‌آموزی از ایران خارج و جذب آمریکا یا کانادا شده‌اند."
 

Share