Share

به گفته رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در صورت اجرا نکردن تعهدات آمریکا در برجام و اضافه کردن تحریم‌های جدید، مجلس آمادگی دارد که  خروج از NPT را در دستور کار قرار دهد.

مجتبی ذوالنوری

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مجتبی ذوالنوری در جلسه علنی، چهارشنبه، دهم آبان گفت:« جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو NPT دارای حقوق هسته‌ای در زمینه هسته‌ای است که برای حل معضلات و افشای باطن کریه نظام سلطه و آمریکای جنایتکار از بسیاری از حقوق هسته‌ای عقب نشینی کرد و پای میز مذاکره نشست.»

به گفته او ایران حاضر شد که حقوق رسمی که NPT برایش متصور کرده است را از دست بدهد تا قفل تحریم‌ها شکسته شود.

ذوالنوری با بیان اینکه ۲۶ مورد از پیمان شکنی‌های آمریکا در گزارش کمیسیون امنیت ملی لحاظ شده است، گفت که تمدید قانون باز طراحی شده داماتو در لباس آیسا و تصویب قانون کاتسا بود که بنیه دفاعی کشور را هدف قرار داده است. به گفته او  از دیروز این تحریم در مرحله اجرا قرار گرفته است.

رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت بااینکه ایران هزینه لازم را در برجام داده است، آمریکایی‌ها نمی‌خواهند اجازه بدهند جمهوری اسلامی ایران از حقوق برجامی‌اش استفاده کند.

به گفته او در پیشنهادات این گزارش دو موضوع برای مقابله با عهدشکنی آمریکا در نظر گرفته شده است که ناظر بر تجدیدنظر در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگری خروج از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

ذوالنوری گفت:« این حق جمهوری اسلامی ایران است که پروتکل الحاقی و اجرای داوطلبانه را کنار گذاشته و هم دسترسی ها را برای آژانس محدود کند. آن هم در شرایطی که براساس NPT پروتکل الحاقی و نظام ویژه بازرسی وجود دارد که می توانیم آن را کنار بگذاریم.»

هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را با اکثریت قاطع آرا به تصویب رساند که به موجب آن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موظف است اشخاص و شرکت‌ها و نهادهایی را که با برنامه موشکی ایران همکاری می‌کنند تحت تحریم اقتصادی قرار دهد.

دهم آبان/ یک دسامبر، وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را گسترش داده است. نام فرمانده سپاه پاسداران و دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا و چندین شرکت وابسته به سپاه پاسداران در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

در همین زمینه:

آمریکا فرمانده سپاه پاسداران را تحریم کرد

باقری: تحریم‌ها بازگردد خروج ایران از برجام قطعی است

Share