Share

سازمان ملل می‌گوید گروه «دولت اسلامی» (داعش) در جریان نبردهای ۹ ماهه آزادسازی موصل، دومین شهر بزرگ عراق ۷۴۱ غیرنظامی را اعدام کرده است. سازمان ملل متحد دولت عراق را تشویق کرد تا به دادگاه بین‌المللی جنایی شکایت کند.

بیش از ۸۰۰ هزار نفر به‌دلیل نبردهای موصل آواره شدند.

بیش از ۸۰۰ هزار نفر به‌دلیل نبردهای موصل آواره شدند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی که پنج‌شنبه ۲ نوامبر / ۱۱ آبان منتشر کرده گفته است که در طول نبردهای موصل دو هزار و ۵۲۱ غیرنظامی جان خود را از دست دادند و بیشتر آن‌ها در حملات داعشی‌ها کشته شدند.

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: «مسئولان این جنایت‌های نفرت‌بار باید به اعمال خود پاسخگو باشند.»

داعش در سال ۲۰۱۴ موصل را به تصرف خود در آورد و آن را به پایتخت خلافت خود در عراق تبدیل کرد.

پس از سقوط موصل در ماه ژوئیه (تیر) سال جاری، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده که شهادت‌های افراد حاضر در منطقه درباره «آدم‌ربایی فله‌ای غیرنظامیان، استفاده از آن‌ها به‌عنوان سپر انسانی، بمباران‌های مناطق مسکونی و شلیک به سوی کسانی که قصد فرار از شهر را داشتند»، جمع‌آوری شده است.

گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین گفته است که بیش از ۸۰۰ هزار نفر به‌دلیل نبردهای موصل آواره شدند.

بر اساس این گزارش «۴۶۱ غیرنظامی که در پی حملات هوایی کشته شدند» شناسایی شده‌اند. این حملات در جریان درگیری‌های شدیدی که توسط نیروهای عراقی از ۱۹ فوریه آغاز شد صورت گرفت. با این حال گزارش می‌افزاید که «تقریباً در تمامی این موارد» شناسایی عاملان این حملات هوایی ممکن نیست.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل دولت عراق را دعوت کرده تا از دادگاه بین‌المللی جنایی بخواهد فوراً پرونده‌ای درباره این موضوع بگشاید.

در گزارش آمده است: «برای تعقیب عاملان این “جنایات بین‌المللی” در موصل، مقامات عراقی به کسانی که در چنین شرایطی رنج برده‌اند رجوع کنند و به آن‌ها بگویند که مهم نیست چه زمانی اما سرانجام عدالت برقرار خواهد شد.»

«جنایات بین‌المللی» به نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگ اشاره دارد.

Share