Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در ژاپن بار دیگر با زبانی تند از کره شمالی انتقاد کرد و هشدار داد که آمریکا و متحدانش آماده «دفاع از آزادی» هستند.

همزمان با ورود ترامپ به ژاپن، هزاران معترض در کره جنوبی علیه جنگ تظاهرات کردند

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ترامپ یکشنبه پنجم نوامبر/ ۱۴ آبان در پایگاه هوایی یوکوتا در غرب توکیو، پایتخت ژاپن خطاب به صدها سرباز آمریکایی و ژاپنی گفت که «هیچ دیکتاتوری، هیچ رژیمی و هیچ ملتی نباید عزم آمریکا را دست‌کم بگیرد.»

او ادامه داد: «گاه در گذشته ما را دست‌کم گرفتند. اما برایشان پایان خوشایندی نداشت، مگر نه؟»

رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از پرواز به مقصد توکیو به خبرنگاران گفته بود که بحران کره شمالی یکی از مهم‌ترین موضوعات سفر او است. او همچنین گفته بود که به مسائل و قراردادهای تجاری نیز خواهد پرداخت که به گفته او سال‌ها در منطقه آسیا ـ پاسیفیک «به شکل بدی مدیریت شده است».

او همچنین به خبرنگاران گفته بود که بر سر قرار دادن کره شمالی در فهرست حامیان دولتی تروریسم به زودی تصمیم‌گیری می‌کند. ترامپ مدعی شد که می‌خواهد رویکردی جدید نسبت به رویکرد چند دهه گذشته دولت آمریکا علیه کره شمالی اتخاذ کند تا «مشکل حل شود».

او همچنین تلاش کرد تا بین مردم کره شمالی و دولت این کشور تمایز قایل شود و گفت که به نظر او مردم کره شمالی «مردم محشری» هستند.

به گزارش رویترز، ترامپ در این سفر به رهبران آسیایی خواهد گفت که جهان برای مقابله با بحران هسته‌ای شبه‌جزیره کره «در حال از دست دادن زمان برای اقدام مناسب است.»

تنش‌ها بین پیونگ‌یانگ و واشنگتن پس از مجموعه‌ای از آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای در کره شمالی بالا گرفت. این تنش‌ها با جنگ لفظی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به سطحی کم‌سابقه رسید.

مانور بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز کره جنوبی نیز این تنش را افزایش داد. پیونگ‌یانگ آمریکا را به تمرین حمله اتمی متهم کرد.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ارزیابی کرده که پیونگ‌یانگ ظرف چندماه آینده قابلیت هدف‌قراردادن خاک ایالات متحده با سلاح‌های اتمی را به دست می‌آورد. ترامپ وعده داده که اجازه چنین اتفاقی را ندهد. کره شمالی مدعی است که هم‌اکنون به چنین قابلیتی دست یافته است.

کره شمالی هم‌اکنون تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی است. دولت کره شمالی جمعه در آستانه سفر ۱۲ روزه ترامپ به آسیا خواهان پایان فوری تحریم‌های «وحشیانه و غیرانسانی» علیه مردم این کشور شد.

همزمان با ورود ترامپ به ژاپن هزاران معترض ضدجنگ در سئول، پایتخت کره جنوبی به خیابان‌ها آمدند و خواستار کاهش تنش‌ها و جلوگیری از هرگونه برخورد نظامی بین ایالات متحده و کره شمالی شدند.

دیپلماسی گلف

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن پیش از ورود ترامپ به خبرنگاران گفت که این بازدید فرصتی برای تعمیق روابط دوجانبه بر مبنای «دوستی و اعتمادی» است که بین رهبران دو کشور در جریان دیدارهای اوایل سال جاری، از جمله در زمین بازی گلف در فلوریدا به وجود آمده است.

کلاهی که رویش نوشته: «دونالد و شینزو اتحاد را حتی معرکه‌تر می‌کنند»

ترامپ و آبه یکدیگر را در ژاپن در یک زمین گلف ملاقات کردند که در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ به کار خواهد رفت. آنها پس از ناهاری که به گفته رسانه‌ها «همبرگر» بود، لباس عوض کردند و سراغ بازی گلف رفتند.

آنها کلاه‌هایی به همراه داشتند که رویشان جمله‌ای شبیه به کارزار انتخاباتی ترامپ نوشته شده بود: «دونالد و شینزو اتحاد را حتی معرکه‌تر می‌کنند».

ترامپ به خبرنگاران گفت که برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز برنامه‌ریزی کرده است: «ما کمک پوتین درباره کره شمالی را لازم کنیم.»

پیشتر نیز دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته بود که مسکو و واشنگتن برای رسیدن به توافقی بر سر سوریه در حال تلاش هستند و این توافق بخشی از دستورالعمل دیدار ترامپ و پوتین خواهد بود.

سفر ۱۲ روزه ترامپ به آسیا طولانی‌ترین سفر یک رئیس‌جمهوری آمریکا به این منطقه پس از ۱۹۹۲، دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش پدر است.


در همین زمینه

Share