Share
۲۱۵ هکتار از زمین پارک ملی بمو، برای توسعه عمرانی پالایشگاه شیراز و شهرک صنعتی مهر لپویی به این دو طرح واگذار می‌شود.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در خبری اعلام کرده است که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر اخیر خود به استان فارس، با واگذاری ۲۱۵ هکتار از اراضی "پارک ملی بمو" برای طرح‌های عمرانی موافقت کرد.

قرار است ۱۱۵ هکتار از زمین این پارک‌ ملی، برای طرح توسعه پالایشگاه شیراز و ۱۰۰ هکتار دیگر هم برای شهرک صنعتی و مسکن‌ مهر لپویی استفاده شود.

خبرگزاری فارس نیز در خبری سخنان حسین‌علی ابراهیمی، مدیر سارمان محیط زیست استان فارس را منتشر کرده است. وی با اشاره به این‌که دراین‌باره حتمأ باید هیات دولت مجوز صادر کند، تأکید کرده است که "اجازه نمی‌دهیم هیچ تخریبی در این پارک صورت بگیرد."

به گفته حسین‌علی ابراهیمی پارک ملی بمو به‌عنوان ریه تنفسی شهر شیراز باید حفظ شود و حیات وحش این مکان از حیات‌ وحش‌های کم‌نظیر در کشور است.

آسمان بمو هیچ‌گاه خالی از پرندگان نیست و ۵۵ نوع پرنده در این پارک آمارگیری شده که ۲۶ گونه بومی منطقه است که سراسر سال در این منطقه به‌سر‌می‌برند

همچنین کاظمینی، دبیر یکی از سازمان‌های غیر دولتی محیط زیستی در استان فارس، به ایلنا گفته است : "جای تعجب است که چرا رئیس سازمان محیط زیست این بذل و بخشش را در حق پالایشگاه شیراز و شهرک صنعتی و مسکن مهر لپویی انجام داده است."

به‌گفته او پالایشگاه شیراز و آلودگی ناشی از آن امان مردم شهر زرقان را بریده، آن‌ها از وضعیت آلایندگی پایشگاه شیراز بسیار ناراضی‌اند و بارها شورای شهر و حتی امام جمعه سابق شهرستان هم مخالفت خود را با گسترش این واحد پالایشگاهی ابراز کرده‌اند.

وی از پالایشگاه شیراز، به‌عنوان یک پالایشگاه فرسوده و با تکنولوژی قدیمی و بسیار آلاینده یاد می‌کند که هم‌اکنون نیز در حریم پارک ملی بمو قرار دارد و معلوم نیست واگذاری ۱۱۵ هکتار از زمین‌های این پارک ملی چه بلایی بر سر محیط زیست منطقه می‌آورد.

پارک ملی بمو زیستگاه ۶۲۰ گونه گیاهی است و طبق اطلاعات سایت "بیابان‌ها و کویرهای ایران" آسمان بمو هیچ‌گاه خالی از پرندگان نیست و ۵۵ نوع پرنده در این پارک آمارگیری شده که ۲۶ گونه بومی منطقه است که سراسر سال در این منطقه به‌سر‌می‌برند؛ از جمله عقاب طلایی، هما، کرکس، دال، کبک، تیهو، کوکر سفید و سینه سیاه .

 

Share