Share

عربستان سعودی از اتباع خود که در لبنان به سر می‌برند خواسته است بلافاصله این کشور را ترک کنند و به سایر اتباع خود هم توصیه کرده که از سفر به لبنان خودداری کنند.  چند ساعت بعد وزارت خارجه کویت، بحرین و امارات هم با انتشار اطلاعیه مشابه‌ای از شهروندانشان خواستند لبنان را ترک کنند.

نوامبر ۲۰۱۷، ریاض: سعد حریری نخست‌وزیر لبنان و ملک سلمان پادشاه سعودی

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی پنجشنبه ۹ نوامبر/ ۱۸ آبان به نقل از یک مقام آگاه در وزارت خارجه این کشور اعلام کرده که وزارت خارجه عربستان با اتباع این کشور که در لبنان سکونت دارند تماس گرفته و از آن‌ها خواسته هرچه زودتر خاک لبنان را ترک کنند.

همچنین پادشاهی سعودی به سایر اتباع خود توصیه کرده از سفر به لبنان اجتناب کنند.

هنوز ساعتی از انتشار این خبر نگذشته بود که خبرگزاری رسمی کویت (کونا) هم اعلام کرد وزارت خارجه کویت با صدور بیانیه‌ای از شهروندان این کشور خواسته به لبنان سفر نکنند. امارات و بحرین هم با صدور فراخوان مشابه ای از شهروندانشان خواستند لبنان را ترک کنند.

سعد حریری شنبه ۴ نوامبر / ۱۳ آبان  در سفرش ریاض به طور غیرمنتظری از طریق تلویزیون عربستان سعودی استعفای خود را از سمت نخست‌وزیری لبنان اعلام کرد. او گفته بود به دلیل دخالت حزب‌الله لبنان و ایران در کار دولت استعفا می‌دهد. از آن زمان تاکنون هیچ نشانه‌ای از حریری مشاهده نشده است.

یک مقام بلندپایه لبنانی که نام او افشا نشده پنجشنبه ۹ نوامبر/ ۱۸ آبان به خبرگزاری رویترز گفته است که مقامات عربستان سعودی سعد حریری را بازداشت کرده‌اند.

این مقام بلندپایه لبنانی که به گزارش رویترز از نردیکان حریری است گفته است:

«وقتی که او [به عربستان سعودی] رفت، از او خواسته شد که آن‌جا بماند و به او دستور داده شد تا استعفا دهد. آن‌ها به حریری دستور دادند که متن استعفای خود را بخواند و از آن زمان تحت بازداشت خانگی قرار دارد.»

فؤاد سنیوره یکی از رهبران حزب المستقبل و نخست‌وزیر پیشین لبنان (از ژوئن ۲۰۰۵ تا مه ۲۰۰۸) در بیانیه‌ای که از تلویزیون لبنان پخش شد اعلام کرد حزب حاکم از رهبر خود سعد حریری انتظار دارد ک هرچه سریع‌تر به لبنان بازگردد و وجهه سیاسی این کشور در جامعه جهانی بیش از این خدشه‌دار نشود و امنیت داخلی هم به خطر نیفتد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که میشل عون، رئیس جمهور لبنان از کشورهای جامعه جهانی برای حل بحران لبنان درخواست کمک کرده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دریک نشست خبری که پیش از سفر او به عربستان سعودی، پنجشنبه ۹ نوامبر/ ۱۸ آبان در دبی برگزار شد اعلام کرد که قبل از این چندین بار با سعد حریری در تماس بوده اما نخست‌وزیر مستعفی از او نخواسته که در فرانسه اقامت کند.

سعد حریری از تابعیت فرانسه هم برخوردار است و چند سالی در این کشور زندگی کرده. او از دیرباز روابط نزدیکی با فرانسه دارد.

سفر رئیس جمهور فرانسه به ریاض پیش‌بینی نشده بود. امانوئل مکرون در نشست خبری پنجشنبه ۹ نوامبر خود در دبی گفت برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و گفت‌وگو با او درباره مسائل یمن و لبنان روز پنجشنبه تصمیم گرفته به عربستان سعودی سفر کند:

«مهم‌ترین درخواست من این است که همه رهبران سیاسی احزاب لبنان بتوانند آزادانه زندگی کنند و این بدان معنی‌ست که آن‌ها می‌بایست با مسئولیت سنگینی که به عهده دارند به خوبی آشنا باشند.»

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان در سخنانی که یکشنبه گذشته ایراد کرد، از استعفای سعد حریری به عنوان درآمدی برای احتمال وقوع یک «جنگ بزرگ» یاد کرده است.

چهارشنبه ۸ نوامبر / ۱۷ آبان سفیران آمریکا و اتحادیه اروپا در لبنان اعلام کردند که از ثبات و امنیت لبنان دفاع می‌کنند. یک روز قبل از این تاریخ هم هدر نورت، سخنگوی دولت آمریکا گفته بود که ایالات متحده از هر نظر «از نهادهای مشروع در دولت لبنان حمایت می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا از لبنان

Share