Share

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر حمایت اروپا از توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرد و گفت اتحادیه اروپا از این‌که «اجرای کامل تمام بخش‌های توافق هسته‌ای از سوی همه طرف‌های آن ادامه خواهد داشت»، اطمینان حاصل خواهد کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ تلاش برای حفظ برجام

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ تلاش برای حفظ برجام

به‌گزارش رویترز، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه ۱۰ نوامبر / ۱۹ آبان در کنفرانس دو روزه «امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی» در شهر سمرقند ازبکستان گفت توافق هسته‌ای با ایران «دستاورد بزرگ دیپلماسی چندجانبه اروپایی و بین‌المللی است که در حال تحقق است.»

در کنفرانس بین‌المللی سمرقند محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم حضور دارد. او روز گذشته، پنج‌شنبه ۹ نوامبر / ۱۸ آبان وارد سمرقند شد و در آن‌جا اعلام کرد که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است.

ظریف در بخشی از سخنرانی خود در سمرقند درباره دستیابی به امنیت گفت: «ما با دستیابی به توافق هسته‌ای و عمل به تمامی تعهدات خود وفق برجام، در صحنه عمل نیز پایبندی خویش را به اصل عدم اشاعه و خلع سلاح هسته‌ای به اثبات رساندیم.»

ظریف بعد از ظهر جمعه در سمرقند با فدریکا موگرینی دیدار کرد اما جزئیاتی از این دیدار منتشر نشد.

در حالی‌که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده‌اند، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر خود دولت ایران را به نقض تعهداتش در چارچوب برجام متهم کرد و تصمیم‌گیری درباره خروج از برجام را برعهده کنگره این کشور گذاشت.

با وجود این‌که ترامپ از کنگره خواسته بود که تحریم‌های هسته‌ای لغوشده در چارچوب برجام را مجدداً احیا نکنند، در این دوره تصمیم‌گیری، بیم آن می‌رود که کنگره آمریکا این تحریم‌ها باز گرداند یا به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران رأی دهد.

در پی این رویکردِ آمریکا، کشورهای اروپایی چندین بار بر حفظ برجام تأکید کرده و از این توافق پشتیبانی کرده‌اند.

در همین پیوند، فدریکا موگرینی به آمریکا سفر کرد تا با مقامات آمریکایی درباره حفظ برجام مذاکره کند. او در نشست خبری هفتم نوامبر / ۱۶ آبان خود پس از دیدار با قانون‌گذاران آمریکا و رایزنی بر سر آینده برجام گفت که آن‌ها قصد دارند که توافق هسته‌ای با ایران را کماکان به‌رسمیت بشناسند و از قرارداد برجام خارج نشوند.

«اروپا مسئله برنامه موشکی را مطرح نکند»

با این حال کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران روز جمعه در نشست مجمع اروپا در وین بیان مواضعی از سوی اروپا مبنی بر مذاکره بر سر برنامه موشکی ایران را موجب «تضعیف برجام» دانست و آن را «حمایت از موضع دولت کنونی آمریکا» تلقی کرد.

رهبران اتحادیه اروپا در نشست روز ۱۹ اکتبر / ۲۷ مهر خود در بروکسل ضمن اعلام پایبندی خود به برجام بر ضرورت اعمال فشار بر ایران در زمینه فعالیت‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه‌‌ای تأکید کرده بودند.

خرازی گفت: «متأسفیم که بعضی از مقامات اروپایی با بیانات خود بین برجام و مسائلی همچون توان غیرقابل مذاکره موشکی جمهوری اسلامی ایران و نیز حضور ایران در منطقه ارتباط برقرار می‌کنند.»

او افزود در برجام اشاره‌ای به برنامه موشکی و حضور ایران در منطقه نشده و حضور ایران در سوریه و عراق به دعوت دولت‌های آن دو کشور صورت گرفته است.

کنگره آمریکا تا اواسط دسامبر تصمیم خود را برای لغو یا تمدید تعهد آمریکا به برجام اعلام می‌کند. اگر چنانچه تعهد آمریکا لغو شود، این کشور به صورت یک‌جانبه از قرارداد هسته‌ای با ایران خارج می‌شود.

بیشتر بخوانید:

موگرینی: کنگره آمریکا بنا دارد برجام را زنده نگه دارد

Share