Share

حزب‌الله لبنان ادعا کرده که ابوبکر البغدادی، رهبر گروه «دولت اسلامی» (داعش) در شهر سوری ابوکمال (بوکمال) است.

قلمروی داعش از آغاز تا پیش از حمله به قائم و ابوکمال- برای بزرگ‌ترشدن تصویر روی آن کلیک کنید

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، منابع رسانه‌ای وابسته به حزب‌الله لبنان جمعه ۱۰ نوامبر / ۱۹ آبان ادعا کردند که البغدادی هنگام عملیات ارتش سوریه و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران برای بیرون‌راندن داعش از شهر مرزی ابوکمال در این شهر حضور داشته است.

ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا در واکنش به این خبر گفت که «هیچ اطلاعات قابل انتشاری» از محل اختفای البغدادی در دست ندارد.

نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق پنج‌شنبه اعلام کردند که ابوکمال را بازپس گرفته‌اند و در صحراهای اطراف آن به ادامه نبرد با داعش مشغولند.

اما گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه جمعه گفت که نیروهای داعش توانسته‌اند در یک ضدحمله نیمی از ابوکمال را پس بگیرند.

ابوکمال در جنوب شرق دیرالزور در مرز با عراق قرار دارد و از آخرین مقرهای اصلی گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه بود که برای تصرف آن هم نیروهای سوریه و متحدانش به کمک روسیه و هم نیروهای دموکراتیک سوریه، متشکل از کردها و عرب‌ها با حمایت ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا تلاش می‌کردند.

شهر دوقلوی آن در عراق، القائم نیز هفته گذشته به تصرف نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران موسوم به حشد‌الشعبی درآمد.

گفته می‌شود که نیروهای حشدالشعبی عراق نیز در عملیات بازپس‌گیری ابوکمال شرکت داشتند.

بازپس‌گیری ابوکمال پایان کامل خلافت خودخوانده داعش در عراق و سوریه محسوب می‌شود. ابوبکر البغدادی بیش از سه سال پیش تشکیل این خلافت اسلامی را در آخرین حضور علنی‌اش در مسجد جامع موصل اعلام کرد.


در همین زمینه

Share