Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین، همتای روسی او بر سر ادامه جنگ با گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه به توافق رسیده‌اند.

ترامپ و پوتین در حاشیه اجلاس اقتصادی منطقه آسیا ـ پاسیفیک

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کرملین در بیانیه‌ای شنبه ۱۱ نوامبر / ۲۰ آبان اعلام کرد که ترامپ و پوتین با جزئیات یک بیانیه مشترک بر سر جنگ سوریه موافقت کرده‌اند.

این بیانیه حاصل همکاری سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و رکس تیلرسون، همتای آمریکایی او توصیف شده است. آنها بیانیه مشترک را برای دیدار پوتین و ترامپ در دانانگ آماده کرده بودند.

به ادعای مسکو، ترامپ و پوتین در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیاـ پاسیفیک در دانانگ ویتنام با یکدیگر گفت‌و‌گو کرده‌اند و بر سر این بیانیه مشترک به توافق رسیدند.

پیش از این دفتر ریاست جمهوری آمریکا گفته بود که ترامپ دیدار دو جانبه‌ای با پوتین در دانانگ نخواهد داشت.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در این‌باره گفت ممکن است ترامپ و پوتین با هم سلامی کنند اما امکان دیدار دو جانبه وجود ندارد.

کاخ سفید هنوز درباره بیانیه کرملین درباره دیدار ترامپ و پوتین و توافق‌شان بر سر سوریه اظهارنظر نکرده است.

دیدار ترامپ و پوتین در حالی صورت می‌گیرد که مسئله دخالت مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین آمریکا به یک بحران داخلی حاد برای دولت ترامپ بدل شده است.تعهد آمریکا به حاکمیت و یکپارچگی سوریه

بر اساس آنچه کرملین از این توافق مشترک منتشر کرده است، هر دو کشور نسبت به حفظ حاکمیت ملی و یکپارچگی کشور سوریه تعهد داده‌اند.

این دو کشور همچنین بر سیاسی‌بودن راه‌حل بحران سوریه تأکید کرده‌اند و از تمام طرفین درگیر خواسته‌اند تا به روند مذاکرات صلح ژنو بپیوندند.

روسیه و آمریکا به علاوه گفته‌اند که تا پایان کار داعش در سوریه به عملیات نظامی در هماهنگی با یکدیگر ادامه می‌دهند.

پیش از این دولت‌های دمشق و بغداد هر دو در بیانیه‌هایی پایان کار خلافت خودخوانده داعش در کشورهایشان را اعلام کرده‌ بودند. با سقوط دو شهر مرزی القائم عراق و ابوکمال سوریه که تحت کنترل داعش بودند، این گروه دیگر هیچ شهر مهمی را در دست ندارد.

ایالات متحده پیش از بر سر کارآمدن ترامپ به دنبال کنار رفتن بشار اسد، رئیس‌جمهوری دولت دمشق بود. تیلرسون این ادعا را چندی پیش تکرار کرد و گفت که خانواده اسد دیگر جایی در قدرت ندارند.

آمریکا همچنین حامی اصلی کردهای شمال سوریه نیز محسوب می‌شود که با رهبری ائتلاف «نیروهای دموکراتیک سوریه» رقه، پایتخت خلافت‌ خودخوانده داعش را از کنترل این گروه خارج کردند.

شمال سوریه به رهبری کردها حکومتی خودمختار تشکیل داده است. آنها همواره بر حفظ خودمختاری در چارچوب مرزهای کشور واحد سوریه تأکید کرده اند.


در همین زمینه

شرکت ترامپ و پوتین در اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا – پاسفیک

Share