Share

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از عملکرد رئیس جمهوری ایران در موضوع حبس خانگی چهره‌های شاخص جنبش سبز دفاع کرد.

کوچه اختر محل حبس موسوی و رهنورد با دری آهنی مسدود شده. این کوچه در نزدیکی بیت رهبری و نهاد ریاست جمهوری قرار دارد.

محمود صادقی در مصاحبه‌ای با روزنامه «همدلی» گفته «در قضیه حصر انصافا آقای روحانی کوتاهی نکردند اما خیلی وقت‌ها رسانه‌ای کردن فعالیت‌ها به نتایج حاصله آسیب وارد می‌کند».

این نماینده تهران در برابر این پرسش که چرا حسن روحانی به وعده‌هایش عمل نکرده، پاسخ داد که رئیس‌جمهوری از وعده‌هایش عدول نکرده است. صادقی معتقد است که دست‌های پنهانی در ترویج این موج ناامیدی در اذهان مردم و جنگ روانی تاثیر بسیار دارند.

مردادماه امسال محمد خاتمی، رئیس جمهوری دوران اصلاحات هم از حسن روحانی هم درخواست کرد تا وعده خود مبنی بر رفع حصر را «جدی‌تر» بگیرد.

مردادماه سال گذشته نیز اعضای هیأت رئیسه «فراکسیون امید» در مجلس شورای اسلامی ایران در دیدار با حسن روحانی از او خواستند تا در موضوع رفع حصر تلاش بیشتری انجام دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در دور نخست ریاست جمهوری خود وعده رفع حصر را داد اما این وعده با گذشت بیش از چهار سال عملی نشد. وعده حل مسئله حصر در کارزارهای انتخاباتی دور دوم ریاست جمهوری روحانی نیز تکرار شد.

مسئولان دولتی می‌گویند دولت نمی‌تواند درباره رفع حصر تصمیم‌گیری کند. برخی از مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند مسئول تصمیم‌گیری در این‌باره شورای عالی امنیت ملی است و برخی دیگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را تصمیم‌گیرنده اصلی در این زمینه می‌دانند.

هیأت دولت یازدهم در آخرین جلسه خود در شهریور ماه ۱۳۹۶، برای نخستین بار موضوع حصر به بحث گذاشته شده است. در این جلسه اعضای هیأت دولت به این نتیجه رسیده‌اند که تداوم حصر مهدی کروبی و میر حسین موسوی موضوعیت‌اش را از دست داده و در حال حاضر حاصلی برای حکومت جز ضرر و زیان ندارد و به همین جهت پرونده حصر می‌بایست بسته شود. بنابر گزارش‌ها مقرر شده که نتیجه این جلسه همراه با گزارشی از نظر اعضای هیأت دولت برای رهبر جمهوری اسلامی ارسال شود.

اما در آخرین تحولات، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی آبان ماه امسال ادعای تازه‌ای مطرح کرده: حصر رفع شده زیرا دلیل وقوعش هم از سال ۸۸ تاکنون حل شده. علی شمخانی گفته است محصوران هر کس را که بخواهند ملاقات می‌کنند. میر حسین موسوی و زهرا رهنورد اما ‌اعلام کرده‌اند که محصوران همچنان در حصر خانگی به سر می‌برند. حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی نیز در واکنش به ادعای شمخانی گفته بود که «برای آقای روحانی متاسف هستم که دبیر شورای امنیت ایشان این چنین در مورد حصر توضیح می‌دهد».

مهدی کروبی ومیرحسین موسوی از رهبران اعتراضات سال ۸۸ همراه با زهرا رهنورد از بهمن سال ۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می‌برند.


در همین زمینه

شمخانی: حصر رفع شده – فرزندان محصوران: حصر ادامه دارد

Share