Share

تعدادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اعتراض به آن‌چه که "بی‌کفایتی و سهل‌انگاری مسئولان دانشگاه" در مرگ آمنه زنگنه عنوان کردند روز گذشته در محوطه این دانشگاه دست به گردهمایی اعتراض‌آمیز زدند.

بنا به گزارش منابع خبری دانشجویی، آمنه زنگنه، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته پلیمر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روز دوشنبه ۱۱ مهرماه جاری بر اثر تنفس گاز ناشی از اسید در حمام خوابگاه دانشجویی مرادی واقع در خیابان رشت تهران دچار خفگی شد و درگذشت.

دانشجویان معترض می‌گویند "عدم اطلاع‌رسانی مناسب از سوی مسئولان خوابگاه، درباره وجود اسید در لوله‌های فاضلاب به‌منظور رفع گرفتگی لوله‌ها" و بی‌اطلاعی آمنه زنگنه و دیگر دانشجویان ساکن در خوابگاه از این موضوع در نهایت موجب خفگی آمنه زنگنه در حمام و مرگ این دانشجو شده است.

برخی از دوستان آمنه زنگنه نیز اعلام کرده‌اند که وی به‌دلیل عدم اسکان دائم از سوی مسئولان و بی‌برنامگی موجود در تخصیص خوابگاه به دانشجویان، شب دوشنبه در نمازخانه خوابگاه به‌سر برده و از حمام زیرزمین برای استحمام استفاده کرده است.

آن‌ها با بیان این نکته که "اگر وضعیت اسکان وی مشخص شده بود، هرگز این حادثه تلخ رخ نمی‌داد"، خواستار پاسخگویی مسئولان دانشگاه در این زمینه شدند.

برخی از دوستان آمنه زنگنه اعلام کرده‌اند که وی به‌دلیل عدم اسکان دائم از سوی مسئولان شب دوشنبه در نمازخانه خوابگاه به‌سر برده و از حمام زیرزمین برای استحمام استفاده کرده که همین عامل مرگ وی شده است

دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پی این حادثه اعلام کرده بودند که روز سه‌شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۰ در مقابل ساختمان دانشکده پلیمر تجمع کرده و نسبت به "بی‌کفایتی و سهل‌انگاری مسئولان این دانشگاه" اعتراض خواهند کرد.

از سوی دیگر امروز، چهارشنبه ۱۳ مهرماه بیانیه‌ شورای صنفی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر منتشر گردید که در آن خواستار استعفای علی‌رضا رهایی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر شدند.

به گزارش دانشجونیوز، در تجمع روز گذشته که از ساعت ١٢ و ٣٠ دقیقه ظهر در محوطه دانشگاه و مقابل دانشکده پلیمر، شکل گرفت، صدها تن از دانشجویان با در دست داشتن عکس‌های آمنه زنگنه و به‌همراه داشتن دستبندهای مشکی در این تجمع شرکت کردند.

دانشجویان با سردادن شعارهایی مانند "رهایی، رهایی، استعفا استعفا" و "مسئولان دانشگاه این آخرین پیام است، جنبش دانشجویی آماده قیام است"، نسبت به مدیریت دانشگاه و نحوه برخورد با مسائل و مشکلات دانشجویان اعتراض نموده و خواهان استعفای علی‌رضا رهایی، شدند.

افزون بر این دانشجویان با سر دادن شعار "آرزو حیا کن، دانشگاه را رها کن" با حرکت به سمت دفتر دکتر آرزو خواستار استعفای معاونت دانشجویی این دانشگاه شدند.

هم‌زمان با گردهمایی اعتراض‌آمیز دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در محوطه دانشگاه، برخی دانشجویان نیز در کلاس‌های نوبت صبح و عصر دانشگاه شرکت نکردند.

همچنین جمعی از استادان دانشگاه نیز با دانشجویان معترض اعلام همبستگی کردند.

در پی این اعتراضات اعضای شورای صنفی دانشگاه در دیدار با علی‌رضا رهایی، رییس دانشگاه، مطالبات آنان را مطرح ساختند.

به گزارش دانشجونیوز علی‌رضا رهایی با اعلام این‌که حاضر به تن‌دادن به خواست دانشجویان برای استعفا نیست گفت که این سیاست‌ها از بالا اعمال می‌شود.

در جلسه مشترک با رییس دانشگاه سرانجام طرح پیشنهادی مبنی بر تشکیل کمیته‌ای متشکل از دانشجویان و استادان دانشگاه برای پی‌گیری این ماجرا مطرح شد که با پذیرش آن دانشجویان به آرامی صحنه را ترک کردند.

دانشجونیوز گزارش داده است که تعداد زیادی از نیروهای اطلاعاتی و انتظاماتی با حضور در دانشگاه سعی در کنترل اعتراض‌ها و شناسایی دانشجویان معترض داشتند.

در گردهمایی روز گذشته دبیر شورای صنفی دانشگاه و تنی چند از دوستان آمنه زنگنه و فعالان دانشجویی در جمع دانشجویان سخنرانی کرده و بیانیه متحصنان نیز خوانده شد.
 

Share