Share

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعای بحرین درباره دخالت تهران در انفجار اخیر یک خط لوله نفت در این کشور را «اتهام‌زنی کودکانه» خواند.

قاسمی که یکشنبه ۲۱ آبان‌ماه سخن می‌گفت، پس از تکذیب هرگونه دخالت ایران در انفجار لوله انتقال نفت از میدان نفتی «أبو سعفه» بحرین افزود: «ظاهرا تنها چیزی که مقامات بحرینی پس از هر حادثه‌ای که در آن جزیره بوقوع می‌پیوندد، آموخته‌اند بر زبان جاری سازند، متهم کردن ایران است.»

مقامات دولت بحرین می‌گویند که انفجاری که روز جمعه ۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان در مسیر یک خط لوله‌ نفت در این کشور رخ داد و انتقال نفت را مختل کرد، کار تروریست‌های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران است.

بحرین، کشوری که بیشتر ساکنان آن شیعه هستند، حکومتی سنی مذهب دارد. پس از سال ۲۰۱۱ و سرکوب تظاهرات‌های بهار عربی در بحرین، درگیری‌های حکومت بحرین با شیعه‌های مخالف حکومت ادامه دارد. درگیری‌ها شامل حملات پراکنده شیعیان بحرین هم می‌شود.

بحرین مدت‌ها است که ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود و حمایت از شیعیان ناراضی این کشور می‌کند.

یک گزارش مأموران امنیتی بحرین که اواخر سال گذشته به آژانس‌های اطلاعاتی غربی ارسال شده، ادعا می‌کند که در سه سال گذشته انبوهی سلاح‌ها و مهمات و تجهیزات «تاکنون دیده‌نشده» در این کشور از شورشیان مسلح شیعه ضبط شده‌است.تحلیل‌گران این ارزیابی محرمانه و برخی دیگر از تحلیل‌گران امنیتی در غرب، ایران را تأمین‌کننده این سلاح‌ها و مهمات می‌دانند.

ایران همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

ادعاهای بحرین پس از آن مطرح می‌شوند که تنش بین ایران و عربستان سعودی با شلیک موشک بالستیک حوثی‌ها به ریاض و استعفای سعد حریری از نخست‌وزیری در ریاض بالا گرفته است.

آمریکا و عربستان تهران را متهم به ارسال تجهیزات موشکی برای حوثی‌ها کرده‌اند. سعد حریری نیز با اشاره به دخالت ایران در کشورهای عربی از مقامش کناره گرفت.


در همین زمینه

بحرین: انفجار خط لوله نفتی اقدام تروریست‌های مرتبط با ایران است

Share