Share

در اثر زمین‌لرزه‌ای که شامگاه گذشته با قدرت ۷.۳ ریشتر در مناطق مرزی ایران با اقلیم کردستان اتفاق افتاد، صدها نفر در ایران و عراق کشته و مجروح شده‌اند. انتقاد از پوشش خبری زلزله در صدا و سیمای جمهوری اسلامی  بالا گرفته. برخی شهروندان هم خواهان تشکیل یک کمیته ملی برای بررسی مسکن مهر شده‌اند.

دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶ سرپل ذهاب

  • مسکن مهر سرپل ذهاب

مرکز زلزله در شهر ازگله و در عمق ۳۳ کیلومتری زمین قرار داشت و در بسیاری از شهرهای استان کرمانشاه حس شد. بیشتری تعداد کشته‌شدگان در سرپل ذهاب گزارش شده است. مسکن مهر سرپل ذهاب به میزان ۹۰ درصد تخریب شده و عده زیادی از ساکنان مسکن مهر زیر آوار مانده‌اند.
۵ سال پیش این خانه‌ها در اختیار اهالی سرپل ذهاب قرار گرفت.


یکی از شهروندان صبح دوشنبه ۲۲ آبان گزارش داده است که سربازانی که به محل اعزام شده‌اند از امکانات لازم برخوردار نیستند و با دست خالی کار چندانی از آن‌ها برنمی‌آید. عده‌ای در پی غارت زندگی مردم زلزله‌زده‌اند. شهروندان همت کرده‌اند و تلاش می‌کنند تا آنجا که ممکن است به یاری زلزله‌زدگان بشتابند و آن‌هایی را که زیر آوار مانده‌اند نجات دهند.
برخی شهروندان خواهان تشکیل یک کمیته ملی برای بررسی علت واحدهای نوساز مسکن مهر و بیمارستان سرپل ذهاب شده‌اند.

اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب به رسانه‌های داخلی گفته است که در اثر زلزله‌ای که شامگاه گذشته به وقوع پیوست، بیمارستان نوساز این شهر هم تخریب شده. فرمانداری در ابوذر یک بیمارستان صحرایی دایر کرده و در فضای آزاد، در حد امکان و بدون برخورداری از امکانات بیمارستانی به مجروحان امدادرسانی می‌شود.

در سرپل ذهاب همچنان برق قطع است و در سراسر شهر صدای آمبولانس‌ها به گوش می‌رسد.

سگ‌های زنده‌یاد هلال احمر امدادرسانی را آغاز کرده‌اند، اما ترافیک شدید در سطح شهر کار امدادرسانی را دشوار کرده است.

یکی از شهروندان زلزله زده:

  • گیلانغرب، ایلام، کرمانشاه و قصرشیرین

در گیلانغرب، ایلام، کرمانشاه و قصرشیرین هم خانه‌هایی تخریب شده و عده‌ای زیر آوار مانده‌اند. تعدادی از مجروحان در کرمانشاه به بیمارستان طالقانی این شهر منتقل شده‌اند.

شهروندان در شبکه‌های اجتماعی گزارش داده‌اند که در اثر ریزش کوه، برخی جاده‌ها و راه‌ها مسدود شده‌اند و این امر هم امدادرسانی را دشوار کرده است.

در اسلام‌آباد در ۶۰ کیلومتری کرمانشاه هم برخی خانه‌ها تخریب شده‌اند.

در اسلام‌آباد در ۶۰ کیلومتری کرمانشاه هم برخی خانه‌ها تخریب شده‌اند. تعدادی از خانه‌های شهرک فرهنگیان در کرمانشاه هم تخریب شده است.

  • انتقاد از نحوه خبررسانی

برخی از شهروندان در کرمانشاه از نحوه خبررسانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند. در حالی که تعدا کشته‌شدگان و مجروحان در شهرهای استان کرمانشاه و به ویژه در سرپل ذهاب در حال افزایش است، تلویزیون محلی استان به پخش تصاویری از یک روز عادی در کرمانشاه اکتفا کرده:

برخی از شهروندان هم به بی‌اعتمادی به خبرهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند:

عکس هایی از حسین شیروانی از زلزله سرپل ذهاب:

بیشتر بخوانید:

زلزله ۷,۳ ریشتری در غرب ایران: ده‌ها کشته، صدها زخمی

Share