Share

در حالی که وزرای خارجه ایران و بریتانیا در روزهای اخیر درباره پرونده نازنین زاغری، شهروند ایرانی ـ بریتانیایی زندانی در زندان اوین گفت‌وگو کرده‌اند بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید سفر وزیر خارجه بریتانیا به ایران به این موضوع ربطی ندارد.

سپاه پاسداران ایران نازنین زاغری را خردادماه ۱۳۹۵ در فرودگاه خمینی تهران، هنگام خروج از ایران دستگیر کرد.

سپاه پاسداران ایران نازنین زاغری را خردادماه ۱۳۹۵ در فرودگاه خمینی تهران، هنگام خروج از ایران دستگیر کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه ۲۲ آبان در نشست مطبوعاتی خود اعلام کرد که سفر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در دستور کار است و او تا پایان سال ۲۰۱۷ به تهران خواهد آمد.

قاسمی درباره پرونده نازنین زاغری و ارتباط آن با سفر جانسون به ایران گفت: «این موضوع ربطی به اظهارات اخیر و انتقادات درون انگلیس به ایشان ندارد.»

او افزود: «موضوع زاغری بحث قضائی است و آن‌ها مسیر را دنبال کردند و حکم محکومیت در حال اجرا است.»

بوریس جانسون گفته بود که نگران آن است که سخنان اخیرش تأثیر منفی بر پرونده نازنین زاغری بگذارد.

جانسون، یکم نوامبر / ۱۰ آبان در نشست کمیته منتخب سیاست خارجی مجلس عوام بریتانیا در مورد وضعیت زاغری گفته بود: «نازنین زاغری تنها مشغول آموزش روزنامه‌نگاری بود اما نه به او و نه به خانواده‌اش نگفته‌اند که جرمش واقعاً چیست.»

در پی این سخنان مقامات قضائی ایران اظهارات جانسون را نشان‌دهنده آن دانستند که نازنین زاغری برای تعطیلات به ایران نرفته بود.

ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، مونیک ویا، مدیر اجرایی بنیاد خیریه تامسون رویترز که نازنین زاغری برای آن کار می‌کرد و همچنین چند تن از نمایندگان پارلمان بریتانیا از اظهارات جانسون انتقاد کرده و گفته بودند سخنان جانسون ممکن است موجب دو برابر شدن حکم زندان این شهروند ایرانی – بریتانیایی شده باشد. آن‌ها از جانسون خواسته بودند تا «اشتباه جدی» خود را تصحیح کند. حتی امیلی تورنبری، مسئول سیاست خارجی حزب اپوزیسیون کارگر، خواهان استعفای جانسون شد.

این موضوع موجب شد تا جانسون در این‌باره با محمدجواد ظریف تلفنی تماس بگیرد و وزیر خارجه ایران هم پاسخ داد تصمیم‌گیری در مورد آن در اختیار قوه قضائیه ایران است.

بهرام قاسمی در نشست مطبوعاتی خود درباره تماس تلفنی روزهای گذشته بین وزرای خارجه ایران و بریتانیا گفت در این تماس «مجموعه‌ای از مسائل دوجانبه و بین‌المللی مطرح شد و دوطرف درباره زاغری هم صحبتی داشتند.»

او افزود: «ظریف هم اشاره کرد با توجه به مسائل بشردوستانه علی‌رغم این‌که موضوع قضائی است و تفکیک قوا وجود دارد پیام را به سیستم قضایی منتقل و در این زمینه مساعدت می‌کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران تأکید کرد: «در نهایت این بحث تبلیغاتی داخل انگلیس است و سروصداهایی میان مخالفان و موافقان دولت در این کشور وجود دارد و نباید خود را درگیر آن کنیم.»

به‌گفته قاسمی با توجه به روند مثبت در روابط ایران و بریتانیا طیف وسیعی از مسائل وجود دارند که باید پیرامون آن‌ها صحبت کرد.

سپاه پاسداران ایران نازنین زاغری را خردادماه ۱۳۹۵ در فرودگاه خمینی تهران، هنگام خروج از ایران دستگیر و به مکانی نامعلوم در استان کرمان منتقل کرد. قاضی ابوالقاسم صلواتی نیز در دادگاه او را به پنج‌سال زندان تعزیری محکوم کرد.

خانواده زاغری پیشتر گفته بودند که اتهامات او درباره «مسائل امنیتی» است و سپاه ثارالله کرمان هم در اطلاعیه‌ای گفته بود زاغری در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است.

خانواده نارنین زاغری پیش از این از دولت بریتانیا خواسته‌ بودند تا برای آزادی او تلاش کند. آن‌ها اتهامات مقامات قضائی ایران را رد می‌کنند.

بر اساس آخرین خبرهای منتشرشده درباره نازنین زاغری، مقامات قضائی ایران او را روز شنبه ۱۳ آبان بدون وکیل، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برده و اتهام‌های پیشین را در قالب پرونده تازه‌ای به او نسبت داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

گفت‌وگوی وزاری خارجه ایران و بریتانیا درباره نازنین زاغری: تصمیم با قوه قضائیه است

Share