Share

بیست‌وسومین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد نوامبر با شرکت ۲۰۰ کشور جهان تا ۱۷ نوامبر ادامه دارد. قرار بود که دوشنبه ۱۳ نوامبر هیأت آمریکایی در این کنفرانس راه‌هایی برای تولید انرژی‌های جایگزین و پاک را به بحث بگذارد اما موضوع این نشست به مزیت‌های تولید انرژی از طریق نیروگاه‌های اتمی و سوخت‌های فسیلی تغییر کرد. برخی از کارشناسان می‌گویند هیأت آمریکایی به خواست کاخ سفید موضوع این نشست را تغییر داده. کاخ سفید اما در پاسخ به این موضوع سکوت کرده است.

حضور کمرنگ آمریکا در کنفرانس اقلیمی بن

بعد از آنکه سوریه ۸ نوامبر در بیست و سومین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در شهر بن آلمان اعلام کرد که به توافق اقلیمی پاریس برای کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌پیوندد، آمریکا تنها کشوری‌ست در جامعه جهانی که از پیمان اقلیمی پاریس خارج شده.

قرار بود که هیأت آمریکایی در همایش دوشنبه ۱۳ نوامبر راه‌های تولید انرژی پاک را برسی کنند، اما به گزارش گاردین، در آخرین لحظات موضوع این همایش به مزیت استفاده از نیروگاه‌های اتمی و سوخت‌های فسیلی تغییر کرد. تغییر موضوع این همایش نخستین نشانه پافشاری آمریکا بر تولید انرژی از سوخت‌های فسیلی در کنفرانس اقلیمی بن است.

هیأت آمریکایی هیچگونه توضیحی در این‌باره به رسانه‌ها نداده است. کاخ سفید هم اعلام کرده که هیأت آمریکایی هر طور که صلاح بداند، موضوع همایش را به دلخواه خود تعیین می‌کند.

در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در شهر بن آلمان ۲۵ هزار نماینده از سراسر جهان تلاش می‌کنند نقشه راه رسیدن به اهداف تعیین شده در پیمان اقلیمی پاریس را ارائه دهند. در سال ۲۰۱۵، کشورهای جهان در اجلاس پاریس موافقت کردند که دمای کره زمین تا حداکثر ۲ درجه سانتیگراد افزایش یابد که به نظر دانشمندان این ۲ درجه مرز ایمنی است. اگر دمای کره زمین از این میزان فراتر رود، ویرانی حاصل از تغییرات آب و هوایی احتمالاً فاجعه‌بار و برگشت‌ناپذیر خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که ایالات متحده تا ۴ نوامبر۲۰۲۰  از توافق اقلیمی پاریس خارج می‌شود. این کشور بعد از چین بزرگ‌ترین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است.

با وجود آنکه ایالات متحده آمریکا از توافق اقلیمی پاریس خارج شده، اما تا نوامبر۲۰۲۰ موظف است به این توافق جهانی پایبند باشد. برای نخستین بار نماینده‌ای از سوی رئیس جمهور آمریکا در در بیست‌وسومین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد نوامبر حضور ندارد.

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما غرفه آمریکا در این رویداد جهانی پربیینده و پررونق و بسیار بزرگ بود. در سال جاری اما هیأت آمریکایی به یک اتاق کوچک در بسته که در اغلب اوقات هم کسی در آن به سر نمی‌برد قناعت کرده است.

بیشتر بخوانید -کنفرانس تغییرات اقلیمی بن:

 

Share