Share

قاسم شعله‌سعدی، استاد دانشگاه و نماینده پیشین مجلس ایران به دو سال حبس محکوم شد.

به گزارش تارنمای کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، شعله‌سعدی را به اتهام "توهین به رهبری" محاکمه کرده بود.

خانم فهندژ سعدی، همسر این زندانی سیاسی گفت: "شعله‌سعدی در حالی به اتهام توهین به رهبری حکم دو سال حبس را گرفته‌اند که پیش‌تر به این اتهام او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب رسیدگی شده بود."

وی افزود: "ایشان در دادگاهش به آن اعتراض کردد و آقای بازپرس هم قول دادند که بعد از بررسی اگر متوجه شوند که مفاد این پرونده با پرونده شعبه ۱۵ یکی است قرار منع پیگیرد صادر می کنند که ایشان بعد از پیگیری به این نتیجه رسیدند که موارد اتهامی در دو پرونده یکسان است و قبلاً به برای این اتهام مجازات صادر شده اما متأسفانه قبل از اینکه ایشان دستور منع پیگیرد صادر کنند، دادستان پرونده را به دادیاری و پس از آن به دادگاه انقلاب ارجاع داد و ایشان دوباره به دو سال حبس محکوم شدند."

به گفته فهندژ سعدی، قاسم شعله‌سعدی "به دلیل مصاحبه‌های که داشته متهم به توهین به رهبری شده است."

وی گفت: "ما به این حکم جدید اعتراض خواهیم کرد و واقعاً امیدواریم که تغییر کند."

 

به گفته فهندژ سعدی، قاسم شعله‌سعدی به دلیل مصاحبه‌های که داشته متهم به توهین به رهبری شده است

همسر این استاد دانشگاه افزود: "روز دوشنبه ایشان را کابینی ملاقات کردم که گفتند کماکان از مشکل نخاعشان رنج می‌برند. با وجود آنکه پزشک قانونی نامه‌ای به دادستان تهران نوشته که ایشان قادر به تحمل مجازات نیستند اما تا حالا که هیچ‌گونه ترتیب اثری به آن داده نشده است."

شعله‌سعدی، استاد دانشگاه تهران و نماینده شیراز در مجلس سوم و چهارم، یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ در راه بازگشت از شیراز، در فرودگاه مهرآباد تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی در سال ۱۳۸۱ طی نامه‌ای سرگشاده، شدیداً از عملکرد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده بود. شعله‌سعدی پس از انتشار این نامه بازداشت و پس از ۳۶ روز آزاد شد.

این استاد دانشگاه به دلیل این نوشتن این نامه چند سال پیش به یک سال و نیم حبس و همچنین به دلیل مصاحبه‌هایش به یک سال حبس و ممنوعیت از تدریس محکوم شده بود.

شعله‌سعدی در سال ۱۳۸۸ برای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نیز کاندیدا شد اما شورای نگهبان «صلاحیت» وی را رد کرد.

 

Share