Share

رئیس جمهوری اسلامی برای بازدید از مناطق زلزله‌زده در غرب ایران صبح دوشنبه ۲۳ آبان وارد کرمانشاه شد. روحانی وعده داد که دولت با کمک‌‌های بلاعوض و تخصیص وام در بازسازی مناطق زلزله‌زده به یاری زلزله‌زدگان بشتابد.

سه‌شنبه ۲۳ آبان، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در فرودگاه کرمانشاه

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی بعد از ورود به فرودگاه «اشرفی اصفهانی» کرمانشاه در جمع خبرنگاران گفت:

 «به تمام آسیب دیدگان این حادثه می‌گویم که دولت با تمام توان برای کمک به شما وارد عمل شده و تلاش بر این است که در کوتاه‌ترین مدت ممکن مشکلات و معضل به وجود آمده را حل کند.»

بیش از ۴۴۵ نفر در اثر زلزله‌ای که با قدرت ۷.۳ ریشتر شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان استان‌های غربی ایران و اقلیم کردستان عراق را لرزاند، جان خود را از دست دادند. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که۱۶ هزار نفر به کمک‌های فوری، بیش از همه به آب اشامیدنی، چادر و پتو و غذا نیاز دارند.

۱۲ هزار خانه به طور ۱۰۰ درصد تخریب شده و ۳۰ هزار خانه هم آسیب دیده است. حسن روحانی درباره بازسازی خانه‌های زلزله‌زدگان به تعدد نهادهای تصمیم‌گیری اشاره کرد:

«مسئول اصلی اسکان مردم در دوره موقت و بازسازی منازل آنها بنیاد مسکن است. از همه مقامات دولتی، نظامی، خیرین می خواهم که به بنیاد مسکن در این زمینه کمک کنند و کار جداگانه‌ای انجام ندهند. البته آنها می‌توانند برای خدمات عمومی از جمله امور بهداشتی و … به صورت جداگانه اقدامات لازم را انجام دهند.»

روحانی وعده داد که دولت با کمک‌های بلاعوض و وام تلاش خواهد کرد به مردم کمک کند منازلشان را بازسازی کنند.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برآورد کرده که اگر به هر واحد مسکونی تخریب‌شده فقط ۳۰ میلیون تومان اختصاص داده شود، دولت به بیش از هزار میلیارد تومان بودجه برای بازسازی مناطق زلزله‌زده نیاز دارد.

سازمان ملل تخمین زده که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در شعاع ۱۰۰ کیلومتری کانون زلزله زندگی می‌کنند.

زلزله شامگاه شنبه ۲۲ آبان مرگ‌بارترین زلزله در پنج سال گذشته در ایران بوده است.

بیشتر بخوانید:

زلزله در غرب ایران: ۱۶ هزار نفر نیازمند کمک‌های فوری

 

Share