Share

وزیر بهداشت که همراه رئیس جمهوری اسلامی به مناطق زلزله‌زده در غرب ایران سفر کرده می‌گوید به این دلیل که بسیاری از روستائیان زیر آوار دفن شده‌اند در روزهای آینده آمار کشته‌شدگان زلزله افزایش می‌یابد. وضع در روستاهای زلزله‌زده بحرانی‌تر است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت

به گزارش رسانه‌های داخلی حسن قاضی‌زاده هاشمی در جلسه شورای مدیریت بحران که سه‌شنبه ۲۳ آبان در کرمانشاه برگزار شد درباره وضع زلزله‌زدگان به ویژه در روستاهای غرب ایران گفت:

«از مناطق زلزله‌زده مانند سرپل‌ذهاب، ازگله و ثلاث باباجانی بازدید کردیم. میزان تخریب به ویژه در روستاها، زیاد است. توزیع امکانات مناسب نیست و مدیریت محیطی توزیع مایحتاج به ویژه در مورد نیازهایی که برای ساعات شب و سردی هوا ضرورت دارد، باید اصلاح شود.»

در اثر زلزله‌ای که با قدرت ۷.۳ ریشتر شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان استان‌های غربی ایران و اقلیم کردستان عراق را لرزاند، بیش از ۱۶ هزار نفر از زلزله‌زدگان به کمک‌های فوری، به ویژه به آب آشامیدنی، چادر، پتو، وسایل گرمایشی و غذا نیاز دارند.

گفت‌وگوی شهروند با یکی از روستائیان زلزله‌زده در روستای کوئیک:

به گفته وزیر بهداشت تعداد کشته‌شدگان در زلزله غرب ایران افزایش خواهد یافت:

«در بسیاری از روستاها، قربانیان زلزله [زیر آوار] دفن شدند و آمار دقیق آنها در روزهای آینده اعلام می‌شود. تاکنون به ۷۶۱۳ مصدوم، خدمات درمانی و اورژانس ارائه شد و حدود ۱۰۰۰ نفر از مصدومان بستری و ۲۸۰ مصدوم نیز به سایر استان‌ها از جمله تهران و البرز منتقل شدند.»

وزیر بهداشت اعلام کرده که هفت شهر استان و ۱۹۰۰ روستای استان کرمانشاه درگیر پیامدهای زلزله‌اند. بیمارستان سرپل ذهاب و اسلام‌آباد غرب تخریب شده و به همین جهت مجروحان در بیمارستان‌های صحرایی مداوا می‌شوند. تنها بازسازی بیمارستان سرپل ذهاب – به گفته وزیر بهداشت –  به حدود ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:

روحانی در کرمانشاه: به زلزله‌زدگان وام می‌دهیم

Share