Share

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ایران می‌گوید که بیش از نیمی از «امامزاده»ها درآمد ندارند. او از دولت خواست که اعتبار ویژه‌ای برای «اداره بقاع متبرکه» اختصاص دهد.

«امامزاده حمزه» در چرم استان کهگیلویه و بویراحمد. عکس- آرشیو

تعداد اماکن مذهبی و زیارتی در ایران طی دو دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است. احمد شرفخانی معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه ایران که متولی اماکن زیارتی منسوب به شیعیان است، مرداد امسال اعلام کرد: ۸ هزار و ۱۵۱ «امامزاده» در ایران به ثبت رسیده است.

میزان درآمد سالانه سازمان اوقاف و امور خیریه از این اماکن مذهبی «ناشفاف» اعلام شده است. همین مسئله سبب شد تا تابستان امسال گروهی از نمایندگان مجلس خواستار «تحقیق و تفحص» از سازمان اوقاف و امور خیریه شوند.

محمد خدابخشی نماینده الیگودرز در مجلس شورای اسلامی «شفاف نبودن درآمد و هزینه امامزاده‌ها» را از محورهای اصلی این تحقیق و تفحص برشمرده است.

در حالیکه با گذشت بیش از سه ماه از طرح این درخواست هنوز مجلس تصمیمی در باره آن نگرفته، علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ایران خواستار اختصاص هفت هزار میلیارد بودجه برای اداره «بقاع متبرکه» شده است.

محمدی سه‌شنبه ۲۳ آبان گفت که این میزان اعتبار برای «مدیریت عمرانی و فرهنگی امامزاده‌ها» مورد نیاز است.

به گفته او از مجموع «امامزاده‌ها» ۵۲ درصد «هیچ‌گونه درآمدزایی، هدایا و نذوراتی ندارند».

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ایران گفت که برای اینکه «همه بقاع زائر داشته باشند، باید در امامزاده‌ها خدمات مادی، معنوی، تبلیغی و فرهنگی ارائه شود».

به گفته او تمامی «امامزاده‌ها» در ایران به ثبت «حساب‌های مالی» و «ثبت حساب‌های بانکی‌شان در یک سامانه مشخص» موظف شده‌اند.

محمدی هدف از این اقدام را «شفافیت و مدیریت مالی بقاع متبرکه» اعلام کرد.

براساس اظهارات رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، این نهاد مذهبی تا به حال برای بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ «موقوفه» سند صادر کرده است.

او شمار مساجد و حسینیه‌های زیر نظر این سازمان را نیز به ترتیب ۷۰ هزار و ۱۵ هزار مورد اعلام کرد.

سازمان اوقاف و امور خیریه زیر نظر نهاد رهبری جمهوری اسلامی قرار دارد و رئیس آن با پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود. بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص از نهادهایی که زیرمجموعه «بیت رهبری» محسوب می‌شوند، با «اجازه» رهبر امکان‌پذیر است.

هئیت دولت ایران در بودجه سال ۹۶ بیش از ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار برای سازمان اوقاف و امورخیریه در نظر گرفته است. مسئولان این سازمان خواستار افزایش بودجه برای سال آینده شده‌اند.


در همین زمینه: صنعت امام‌زاده‌سازی در ایران: ۸۱۵۱ امام‌زاده با شجره‌نامه و تعداد بی‌شماری بقعه جعلی

Share