Share

ارتش زیمبابوه اعلام کرد که کنترل این کشور را در دست گرفته و می‌گوید این اقدام کودتا نیست و برای جلوگیری از «بدتر شدن بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی» انجام شده است. در هراره، پایتخت زیمبابوه چندین انفجار رخ داده و در نزدیکی محل اقامت رئیس جمهوری آن تیراندازی شده است.

رابرت موگابه، رئیس جمهوری ۹۳ ساله (راست) و کنستانتینو چیوِنگا، فرمانده ارتش زیمبابوه

رابرت موگابه، رئیس جمهوری ۹۳ ساله (راست) و کنستانتینو چیوِنگا، فرمانده ارتش زیمبابوه

سرلشگر سیبوسیسو مویو، از فرماندهان ارتش زیمبابوه در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد تأکید کرد که اقدام ارتش یک کودتای نظامی نیست و برای مقابله با مجرمانی است که موجب رنج‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور شده‌اند.

مویو افزود که رابرت موگابه، رئیس جمهوری ۹۳ ساله زیمبابوه و خانواده‌اش در مکان امنی هستند و «سالم و سرحال‌اند». موگابه و خانواده‌اش تاکنون اظهارنظر رسمی در این‌باره نکرده‌اند. این در حالی است که گزارش‌هایی مبنی بر حصر خانگی موگابه و خانواده‌اش منتشر شده است.

ارتش ظاهراً ایگناتیوس چومبو، وزیر ‌دارایی زیمبابوه را بازداشت کرده است.

سیبوسیسو مویو با بیان این‌که با تحریکات به‌شکل مناسب پاسخ داده خواهد شد، گفت: «همین‌که به مأموریت خود پایان دادیم وضعیت به حالت عادی باز خواهد گشت.»

او از تمام نیروهای امنیتی خواست تا با ارتش همکاری کنند وهمه سربازان بر سر انجام وظیفه خود بازگردند.

انفجارها و تیراندازی‌ها

شب گذشته سه‌شنبه ۱۴ نوامبر / ۲۳ آبان در هراره، پایتخت زیمبابوه چندین انفجار شدید رخ داد. همچنین به‌شکل غیرمنتظره‌ای خودروهای نظامی در خیابان‌های هراره ظاهر شدند. شاهدان عینی نیز از تیراندازی‌های متعدد در نزدیکی محل اقامت رئیس جمهوری خبر دادند.

از روز سه‌شنبه حضور نیروهای نظامی در هراره افزایش یافت. سفارت‌های آمریکا و بریتانیا به شهروندان خود در زیمبابوه هشدار دادند که نسبت به وضعیت نامشخص این کشور هشیار و مراقب باشند و در خانه‌های خود بمانند. سفارت آمریکا امروز، چهارشنبه ۱۵ نوامبر / ۲۴ آبان تعطیل خواهد بود.

زیمبابوه در یک بحران سیاسی به‌سر می‌برد. از هفته پیش که موگابه، اِمرسون منانگاگوا، معاون خود را برکنار کرد بین رئیس جمهوری و ارتش شکاف ایجاد شد. از منانگاگوا به‌عنوان جانشین موگابه یاد می‌شد. تا کنون ارتش همواره پشت سر موگابه، و همچنین منانگاگوا قرار داشت. منانگاگوا از افراد نزدیک به کنستانتینو چیوِنگا، فرمانده ارتش است.

شکاف بین ارتش و موگابه

روز دوشنبه ۱۳ نوامبر / ۲۲ آبان، هنگامی که چیوِنگا به‌طور رسمی دولت موگابه را تهدید کرد، ارتش برای مقابله با بحران آماده «مداخله» شد.

حزب حاکم اتحاد ملی آفریقایی زیمبابوه – جبهه میهن‌پرستان (ZANU–PF) شامگاه سه‌شنبه اظهارات چیوِنگا «رفتار خیانتکارانه» نامید و گفت «آن‌ها خواستار تحریک مقاومت و شورش خشن علیه قانون اساسی هستند.»

رابرت موگابه از سال ۱۹۸۷ به عنوان رئیس‌جمهوری، و پیش از آن، از ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۷ به‌عنوان نخست‌وزیر بر زیمبابوه حکومت کرده است.

Share